publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 18.06-23.10.1922

Czternasty zeszyt dziennika Romualdy Baudouin de Courtenay obejmuje okres od 18 czerwca do 23 października 1922 r. Pierwszy wpis mówi o tym, że dzieci autorki (oprócz Eweliny, która właśnie przyjechała z Sulejówka od Zofii Kirkor-Kiedroniowej, ale wkrótce wyrusza do Grecji) wyjechały każde do innego miasta, do własnej rodziny (Cezaria do Wilna, Świętosław do Niedziałek) lub do pracy (Zofia maluje w Jarosławiu; w pewnym momencie, z powodu choroby córki i zbliżającej się operacji, Romualda będzie zmuszona wyjechać do Jarosławia). Diarystka ma teraz więcej czasu, dlatego więcej pisze. Jak przyznaje, od czterech lat nie miała w ręku pióra, ciągle szyła, teraz zamierza nadrobić zaległości. Relacjonuje najważniejsze wydarzenia z Wileńszczyzny, Warszawy – perypetie formującego się rządu, zjazd Polskiej Organizacji Wojskowej i drużyn strzeleckich, na który chciała kupić bilet, wizytę syna Adama Mickiewicza – Władysława, którego Polacy honorują. Autorka ceni sobie program polityczny zwalczający partyjność, a uczący cenić państwo i pracować dla jego dobra w unii narodowo-patriotycznej. Niezmiennie krytykuje endeków. Śladem zainteresowania wydarzeniami na świecie jest wzmianka o tym, że misja Ligii Narodów potwierdziła informacje o kanibalizmie na południu Rosji i o handlu mięsem ludzkim, także o morderstwach na tle politycznym w całej Europie. Z lektur wówczas czytanych streszcza Dom i świat noblisty Rabindranatha Tagore.

Jak wynika z dziennika, Baudouin de Courtenay prowadziła intensywne życie towarzyskie, utrzymywała stały kontakt z rozproszoną rodziną. Codziennie przychodziły do niej listy i telegramy od dzieci i męża. Autorkę odwiedzali dawni krewni: Żania Piotrowska, Bela Osiecka (cioteczne siostry matki autorki), Marysia Wyrzykowska (najstarsza córka wuja Rajmunda Głuchowskiego) z szesnastoletnią córką Ireną (uczennicą gimnazjum w Skierniewicach), Zofia z Opackich Kamieńska (wdowa po „Bernasiu [Bernardzie] Głuchowskim, kochanym towarzyszu mego dzieciństwa” – s. 11) z córką Oktawią Suską i Lila Lewandowska – szesnastoletnia córka Krystyny z Głuchowskich. Wspomina o sukcesach artystycznych córki malarki – obrazy Zofii zdobyły uznanie komisji konkursowej i konserwatorów. Bohdan Wydżga – kolekcjoner dzieł sztuki – pokazywał ilustracje Zofii do swojej bajki Józefowi Pankiewiczowi. Romualda przyznała jednak, że sama bajka nie była udana, a jej wydanie kosztowałoby mnóstwo pieniędzy. Z powodu choroby Zofii zostanie zmuszona do wyjazdu do Jarosławia latem 1922 r. 20 lipca poinformowała w dzienniku, że operacja córki została odroczona. Autorka zamierzała znaleźć wypoczynkowe miejsce dla Zofii na kolejne miesiące w Zakopanem, Rabce, Krynicy lub Truskawcu. 6 sierpnia pisała już z Zakopanego. Po drodze kobiety zatrzymały się w Krakowie, gdzie przywitał je Kazimierz Nitsch. Romualda była tam pierwszy raz, odkąd zakończyła się wojna. Właśnie obchodzono ósmą rocznicę wymarszu Legionów. 17 października pisała z Warszawy, że minęły dwa tygodnie od pobytu Zofii w klinice prof. Antoniego Leśniowskiego i dwa tygodnie od operacji. Dzieci wróciły do domu rodzinnego na ślub Janiny Bagnickiej z Ziemowitem Grzegorzewskim. Ostatni wpis z 23 października traktuje o ślubie i przyjęciu weselnym, które odbywało się w domu autorki.

Miejsce powstania: 
Warszawa, Jarosław, Kraków, Zakopane
Opis fizyczny: 
29 s. ; 21 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1922
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
III-298, z. 14
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Pismo czytelne. Stan zachowania dziennika dobry, notatki sporządzone czarnym i niebieskim atramentem. Numeracja zeszytu nadana przez redakcję zgodnie z chronologią powstania dziennika. Nie jest tożsama z numeracją podaną na okładkach zeszytów.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie w międzywojennej Polsce, diarystyka osobista, echa wojny polsko-bolszewickiej, życie towarzyskie rodziny inteligenckiej, lektury w dzienniku osobistym, relacje matki i córki, leczenie, międzywojenna medycyna, wypoczynek leczniczy, malarstwo kobiet, kobiety ilustratorki, życie polityczne w międzywojennej Polsce, poglądy polityczne, Endecja
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1922
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: