publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 18.01.1930–28.08.1931

Dziennik obejmuje okres 18 stycznia 1930 - 28 sierpnia 1931 r. Był to dla autorki czas szczególnie szczęśliwy i spokojny. Zapiski powstawały głównie we Włoszech (Rzym, Florencja, Capri, Pompeje), gdzie autorka przebywała razem z córką Zofią, dlatego zapiski można nazwać dziennikiem z podróży. Romualda pisze średnio dwa, trzy razy w miesiącu, ale notatki są dość szczegółowe. Zdarza się jedna przerwa w notowaniu. 7 sierpnia 1931 r. autorka pisze: "Z półtora roku chyba nie wpisałam ani słówka - odzwyczajenie, odkładanie itp. W ciągu tego czasu nic, dzięki Bogu, bardzo złego nie zaszło u nas" (s. 40). Tak naprawdę była to przerwa jedynie półroczna (od 23 grudnia 1930 r. do 7 sierpnia 1931 r.).

W pierwszej notatce diarystka opisuje warunki podróży, zachowanie podróżujących, rewizje bagaży. Później zdaje relację z odwiedzanych miejsc, zabytków, notuje wspomnienia z dzieciństwa, kiedy babcia Eulalia Bojarska i matka Anna Głuchowska w Edwardowie czytały jej książki o zabytkach Rzymu. Wspomina generałową Łucję Rautenstrauch, jej krewnego, generała Romualda Giedroycia, który mieszkał we wsi Miasteczko, przyjeżdżał do wuja Oktawa i do ojca autorki. Ojciec musiał wyjeżdżać z Edwardowa do Rosji w wyniku kijowskich intryg, jak pisze autorka. W Rzymie przebywają różne osobistości, z którymi autorka widuje się na obiadach czy kolacjach, np. prof. Jan Oko. Romualda ma okazję czytać dzieła, listy, poezje, miniatury w Bibliotece Watykańskiej. 1 lutego jest już w Pompejach, zwiedza Muzeum Neapolitańskie. 27 lutego przebywa na wyspie Capri, miesiąc później wyjeżdża razem z córką z Neapolu do Rzymu. Tam uczestniczy w nabożeństwach wielkanocnych w bazylice św. Piotra. Wraz z Zofią odwiedzają następnie Florencję i wracają do domu. 23 grudnia 1930 r. notuje z Warszawy aktualności z życia rodzinnego i politycznego. Razem z Cezarią była na posiedzeniu „bojowym” sejmu: „(...) aż dziwnie patrzeć, jak małe są te dwa skrzydła zwalczające wspólnymi siłami rząd, choć poza tym nic nie ma pomiędzy nimi wspólnego. Zdaje się, że cała sala siedzi, a dwie grupy z prawa i z lewa – endecy i socjaliści z wyzwoleńcami etc. stają, wykrzykują i miotają się. Przykro było zwłaszcza podczas interpelacji brzeskiej, ale nie chciałam tego słuchać. Ustąpiłam swój bilet Tadziowi B.” (s. 38–39). 7 sierpnia 1931 r. autorka przebywała w Garbatce, zapisała krótko, co robi każdy członek jej rodziny. Była również w Radomiu (zanotowała, jak wygląda miasto), by odwiedzić grób Aleksandra Baudouina de Courtenay – ojca Jana (został pochowany w 1891 r.) i Bronisławy – jego siostry. 

Inny tytuł: 
Pamiętnik dla rodziny
Miejsce powstania: 
Włochy, Warszawa, Garbatka
Opis fizyczny: 
50 s. ; 21 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1930 do 1931
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
III-298, z. 19
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Pismo czytelne. Stan zachowania dziennika dobry, notatki sporządzone czarnym atramentem. Numeracja zeszytu nadana przez redakcję zgodnie z chronologią powstania dziennika. Nie jest tożsama z numeracją podaną na okładkach zeszytów. W zeszycie znajduje się notatka z listu skierowanego zapewne do Józefa i Aleksandry Piłsudskich w podziękowaniu za otrzymanie Krzyża Niepodległości przez autorkę. Początek listu brzmi: „Na schyłku życia spłynęła na mnie wielka, rzadka radość – przyznanie mi największego skarbu narodów – Krzyża Niepodległości”. Ostatnie strony zawierają rachunki i spis rzeczy.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
wyjazd turystyczny do Włoch, zwiedzanie, życie w międzywojennej Polsce i Europie, ilustratorki, malarki, zdrowie, medycyna, wspomnienia rodzinne, diarystyka kobieca, poglądy polityczne
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1930 do 1931
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia
Tytuł ujednolicony dla dziennika: