publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa do Józefy Lach Szyrmy, 11.06.1834

Hoffmanowa pisze, że dla córek adresatki do listu dołącza „Rozrywki” („Nowe Rozrywki dla Dzieci”), które właśnie wyszły z druku, i prosi o modlitwę, żeby Bóg pobłogosławił jej nowej pracy. Wyraża nadzieję, że nowe numery będą jeszcze lepsze. Prosi Szyrmów o opinię na temat swojego czasopisma oraz o uwagi, co jeszcze można by w nim umieścić. Zaznacza, że nie jest szczególnie zadowolona z ilustracji, które znalazły w numerze. Pisze również, że zależy jej na tym, aby kolejne tomy trafiły do Polski, ponieważ chciałaby, żeby dzieci i matki miały z nich użytek, a ona korzyść materialną. To drugie życzenie stawia na drugim miejscu, ale wydawanie czterech tomów rocznie zajmuje jej bardzo dużo pracy, a obecnie nie mają wielu źródeł dochodu. W dalszej części listu dodaje, że jej mąż próbuje znaleźć pracę zarobkową.

Autorka przekazuje wieści, które do niej niedawno dotarły listownie z Wrocławia i innych miejsc z kraju (o problemach zdrowotnych, finansowych, narodzinach dzieci, śmierci kilku osób w rodzinie i wśród znajomych). Kolejnym poruszanym przez Hoffmanową tematem jest jej radość z wieści, że rząd angielski zamierza wypłacać zasiłki dla polskiej emigracji. Z tego względu księżna (Anna Czartoryska) w tym momencie zawiesza plany założenia w Anglii towarzystwa działającego na wzór paryskiego Towarzystwa Dobroczynności Dam Polskich. 

W Paryżu działalność Towarzystwa na razie została spowolniona, zebrania są rzadsze, a pieniędzy mniej. „W Paryżu wszystko obumiera na wiosnę”, zauważa Hoffmanowa. Dlatego też w tym momencie nie mianowały jeszcze Szyrmowej ekonomką ani nie wysyłają jej pieniędzy. Autorka pisze, że nie żałuje utworzenia Towarzystwa, ponieważ dzięki niemu udało się zrobić kilka pożytecznych rzeczy, m.in. wsparcie otrzymało kilka wielodzietnych matek. Dodaje, wśród polskich emigrantów w Paryżu rodzi się bardzo dużo dzieci. Swoją własną bezdzietność tłumaczy wolą boską, która chce, aby poświęciła swój czas ogółowi dzieci.

Autorka opowiada również o swoim życiu codziennym w Paryżu w porze wiosny, zamieszkiwaniu w pobliżu Pól Elizejskich. Ranek mija jej na czytaniu i pisaniu; wieczory to czas spacerów z mężem. Hoffmanowa dodaje, że właśnie miała kończyć tę wiadomość, kiedy dostała bardzo miły list od adresatki, za który dziękuje. Przeprasza za swoje opóźnienie w pisaniu. List kończą pozdrowienia od autorki i jej męża.

Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Paryż
Opis fizyczny: 
4 s.
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny mikrofilm, dostęp do oryginalnego listu zastrzeżony
Data powstania: 
1834
Stan zachowania: 
większość listu czytelna
Sygnatura: 
sygn. 2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Uwagi: 
Naderwany papier, ale większość listu czytelna. Tytuł nadany przez redakcję AK.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
11 cze 1834
Główne tematy: 
problemy materialne, praca, życie emigracji w Paryżu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1834
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
list