publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa do Józefy Lach Szyrmy, 07.11.1835

Hoffmanowa rozpoczyna list podziękowaniami za życzenia dla męża. Prosi adresatkę o dokładne opisanie jej dolegliwości, wtedy poradziłaby się doktora Louisa, który z powodzeniem leczy „piersiowe słabości” – wyleczył księcia, Komarową i Dembińską i kilka innych znanych im osób. Prosi Szyrmową, żeby jej posłuchała, ponieważ ma  doświadczenie, że można pozbyć się choroby, wcześnie reagując na jej objawy.

Dostała list jedynie od cioci Weiglowej (Justyna Weigel, siostra matki autorki, Marianny Tańskiej). Aleksandra Tarczewska (siostra Hoffmanowej) nic nie pisała już od dłuższego czasu, Hoffmanowej trudno to sobie wytłumaczyć, ponieważ siostra miała sposobność posłania listu, ale nie skorzystała z niej. Wiadomości o jej życiu dostaje od ciotki, która przekazuje jej niepokojące wieści o złym stanie zdrowia Marcelego Tarczewskiego i konfliktach między małżonkami. Hoffmanowa przypuszcza, że problemy siostry są przyczyną jej milczenia. Nie chce o nich pisać, a nie umiałaby kłamać.

Obie ciotki Hoffmanowej (Goltz i Weigel) z mężami i Adasiem (Adam Goltz, syn ciotki Hoffmanowej) były w Wiedniu, Weiglowa trzy tygodnie, Goltzowa została na dłużej, miała jechać przez Wieliczkę i Kraków do Warszawy, gdzie ma mieszkanie na ulicy Elektoralnej. Dodaje, że to to samo, w którym umarła Marynia (zmarła w wieku 26 lat siostra Hoffmanowej).

Dalsza część listu to doniesienia o zdrowiu, planach matrymonialnych lub ich braku i innych sprawach życia codziennego rodziny i bliskich znajomych. Na końcu listu, już po końcowych pozdrowieniach, jest dopisek, że jeżeli pani Małachowska (Benigna Małachowska, żona Kazimierza Małachowskiego) będzie w Londynie, Szyrmowa ma jej polecić załatwienie sprawunków dla pani Platerowej (Maria Plater, żona Ludwika Platera); sama ma się tym nie zajmować ze względu na swój stan zdrowia.

Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Paryż
Opis fizyczny: 
4 s.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny mikrofilm, dostęp do oryginalnego listu zastrzeżony
Data powstania: 
1835
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
sygn. 2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję AK.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
7 lis 1835
Główne tematy: 
choroba Józefy Szyrmowej, wieści o siostrze adresatki (Aleksandrze Tarczewskiej), korespondencja od rodziny.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1835
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
list