publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 8–15.06.1925

Zeszyt osiemnasty dziennika Romualdy Baudouin de Courtenay obejmuje okres 8-13 czerwca 1925 r. Autorka pisze tylko przez dwa dni - 8 i 13 czerwca. Od tygodnia przebywa z wnuczką Elżbietą i jej nianią we wsi Łazy, gdzie wypoczywają. Odwiedzają je członkowie rodziny. Autorka pisze listy do synowej Haliny, przebywającej w Krynicy i do córki Cezarii, przebywającej w Wilnie. Dzieci Cezarii po dwumiesięcznym pobycie w Warszawie na Smolnej, są teraz pod opieką ciotki Zajączkowskiej w Aleksandrowie. Ważą się losy córki Zofii, która w tym czasie ma zdecydować, czy pojedzie malować freski w Raciążku, czy wstąpi do klasztoru. Mąż Jan przebywa w Krakowie na posiedzeniu Akademii Umiejętności. Autorka wspomina o odwiedzinach Mieczysława Wiśniewskiego z kolegą Martinim, który był cowboyem, wychowywał się wśród Kirgisów, przebywał w Indiach, Chinach i Kanadzie. Diarystka przyznaje, że gdyby pisał pamiętniki, byłyby lepsze i prawdziwsze niż teksty o przygodach Ferdynanda Ossendowskiego. Ostatnie zapisane strony zeszytu to lista zakupów, rachunki, wyliczenia.

 

Inny tytuł: 
Pamiętnik dla rodziny
Miejsce powstania: 
Łazy
Opis fizyczny: 
5 s. ; 21 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1925
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
III-298, z. 18
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Pismo czytelne. Stan zachowania dziennika dobry, notatki sporządzone czarnym atramentem. Numeracja zeszytu nadana przez redakcję zgodnie z chronologią powstania dziennika. Nie jest tożsama z numeracją podaną na okładkach zeszytów.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie w międzywojennej Polsce, diarystyka osobista, życie towarzyskie rodziny inteligenckiej, relacje matki i córki, leczenie, międzywojenna medycyna, wypoczynek leczniczy
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1925
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: