publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 25.03–15.08.1934

Ostatni zeszyt dziennika Romualdy Baudouin de Courtenay obejmuje okres od 25 marca do 15 sierpnia 1934 r. Autorka przebywała wówczas w Warszawie i Łomiankach. Dość często wraca pamięcią do wspomnień, ale stale notuje informacje dotyczące rodziny i sytuacji polityczno-gospodarczej Europy. 

W pierwszym wpisie z 25 marca (Niedziela Palmowa) informuje, że przeprowadziła się z mieszkania przy ul. Smolnej 28 m. 6, które przepisane zostało córce Ewelinie, do mieszkania Związku Pracowników Umysłowych na Żoliborzu. Opisuje swoje wrażenia z rekolekcji francuskich w kaplicy kanoniczek. Modliła się w jej ulubionym kościele św. Krzyża. 21 czerwca wspomina o ślubie Cezarii z Januszem Jędrzejewiczem. Córka przeszła operację, ale czuła się dobrze i pojechała z Januszem do Vichy. Dzieci Cezarii wyjechały z ojcem Stefanem Ehrenkreutzem. Po powrocie zamieszkały z Cezarią w jej nowym mieszkaniu. Od 11 lipca autorka przebywała w Łomiankach u państwa Kwiatkowskich, gdzie wypoczywała. Cały czas notowała najważniejsze wydarzenia z życia kraju i świata. Wspominała m.in. o klęsce powodzi w Polsce i niepokojących, wydarzeniach w Europie. 8 sierpnia pisała o rządzie w Niemczech, gdzie kanclerz Hitler samowolnie wykonywał kary śmierci. Według autorki takiego bezprawia i okrucieństwa w Europie nie było nigdy, bo bolszewicy przynajmniej nie ogłaszali się mężami porządku. Ostatnia notatka pochodzi z 15 sierpnia. Autorka opisywała swoje ulubione święto kościelne: Wniebowzięcie Matki Boskiej i pierwsze wspomnienia z nim związane. Ostatnie zdania traktują o rodzinie: Zofia przebywa w Skolimowie, gdzie maluje; Cezarii przeprowadza się do nowego mieszkania; Ewelina i wnuczka Ela przebywają w Kociołku, syn Świętosław – w Krynicy.

Romualda Baudouin de Courtenay zmarła pół roku po dokonaniu ostatniego wpisu z 15 sierpnia 1934 roku, mając 78 lat.

Inny tytuł: 
Pamiętnik dla rodziny
Miejsce powstania: 
Warszawa, Łomianki
Opis fizyczny: 
21 s. ; 21 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1934
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
III-298, z. 21
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Pismo czytelne. Stan zachowania dziennika dobry, notatki sporządzone czarnym atramentem. Numeracja zeszytu nadana przez redakcję zgodnie z chronologią powstania dziennika. Nie jest tożsama z numeracją podaną na okładkach zeszytów.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie w międzywojennej Polsce, zdrowie, wyjazdy lecznicze, wyjazdy wypoczynkowe, duchowość, religijność, diarystyka kobieca, święta kościelne, początki hitleryzmu w Niemczech
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1934
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: