publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa i Karol Hoffman do Józefy i Krystyna Lach Szyrmów, 21.09.1836

Klementyna Hoffmanowa pisze, że dostała list Krystyna Lach Szyrmy z wieściami o porodzie jego żony. Wiadomość ta bardzo ją ucieszyła. Winszuje im i życzy, żeby ich nowo narodzony syn rósł zdrowy. Prosi o więcej informacji o stanie zdrowia Józefy Lach Szyrmy i dziecka, jak również o pilnowanie, żeby o siebie dbała po porodzie. Pyta, co córki Szyrmów, Bożena i Czesława, mówią o narodzinach brata. Chciałaby, żeby jedna z nich, zgodnie z pomysłem Szyrmowej, przyjechała na jakiś czas do nich do Francji. W dalszej części listu streszcza wiadomość od Justyny Weigel. Pisze, że w zeszłym miesiącu zmarł nagle Kazimierz Izbiński (syn Karoliny Czempińskiej, ciotki Hoffmanowej ze strony matki), dziedzic Zaborowa, więc teraz ma w rodzinie już trzy wdowy: Załęską, Weiglową i Izbińską. Martwi się o Marcelego Tarczewskiego, męża swojej siostry, Aleksandry, który – jak zauważa – bardzo dużo pracuje, a nie ma już zdrowia młodego człowieka.

Kolejną część listu stanowi wiadomość od Karola Hoffmana, który – oprócz powinszowań – przesyła do Krystyna Szyrmy kilka próśb. Chciałby m.in., żeby Szyrma zakupił dla niego broszurę Russia. By a Manchester Manufacturer; prosi także o zakupienie lub pożyczenie dla niego znanego w całej Anglii „raportu Jakoba zr. 1824” (raport Williama Jacoba został wydany 1826 r. i nosił tytuł Trade in Foreign Corn, and on the Agriculture of the North of Europe). Prosi również o dowiedzenie się, czy „Portfolio” (chodzi o publikację The Portfolio or a Collection of State Papers, Illustrative of the History of Our Times, powstałą z inicjatywy Adama Jerzego Czartoryskiego i jego współpracowników) kupuje artykuły i ile za nie płaci. Pyta, czy Szyrma mógłby skontaktować się z redakcją i polecić go, przedstawiając jego dawniejsze prace, i czy nie zechcieliby publikować artykułów Hoffmana o stosunkach finansowych Anglii i Polski. Prosi o przekazanie pytania, czy artykuły mogłyby być wysłane w języku francuskim, czy musiałyby być po angielsku. Hoffman pisze również, że obecnie przebywa na wsi, więc ma dużo czasu na tego typu pracę; więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Na koniec dodaje, że niepokoi się zmianami politycznymi, które mogą zajść w kraju.

Miejsce powstania: 
Saint-Germain-en-Laye
Opis fizyczny: 
4 s.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostęp do rękopisu zastrzeżony, mikrofilm ogólnodostępny
Data powstania: 
1836
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję AK.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
21 wrz 1836
Główne tematy: 
narodziny syna Szyrmów, wiadomości od rodziny, prośby o zdobycie książek i broszur, działalność wydawnicza polskiej emigracji
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1836
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
list