publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa do Krystyna Lacha Szyrmy, 03.04.1833

List jest odpowiedzią na dwa listy Krystyna Szyrmy. Hoffmanowa wyraża ubolewanie, że adresat tęskni za chwilą ponownego spotkania z żoną i córkami. Pisze, że gdyby nie była z mężem, ciężko byłoby jej znieść oddalenie od kraju, rodziny, przyjaciół i „udźwignąć ciężar tylu publicznych i osobistych dolegliwości”. Prosi go, odwołując się do jego wartości, żeby uzbroił się w cierpliwość, potrzebną wszystkim w trudnych czasach i nie dopuszczał do siebie czarnych myśli, które zatrwożyły także przyjaciół. Pisze, żeby nie tracił nadziei na odrodzenie Polski. Zasmuciły ją wiadomości o konfliktach między Polakami na emigracji.

List zawiera informacje o trudnościach Hoffmanowej w pisaniu. Wyraża ona niepewność, czy jest w stanie napisać planowaną historię w sposób, w jaki powinna zostać opowiedziana. Jeszcze nie zaczęła pisać planowanego dzieła, na razie zbiera zbiera materiały do pracy. Hoffmanowa dziękuje adresatowi za pochlebne wspomnienie o niej w Anglii. Twierdzi, że jej talent, którego jednak nie jest pewna, rozkwitał na ojczystej ziemi, a na emigracji stracił swoją moc.

List zawiera dopisek z 7 kwietnia, w którym autorka wspomina, że pomiędzy 3 a 7 kwietnia intensywnie pracowała. Chce, żeby jej dzieło było ważne dla dzieci, dlatego będzie składać się z krótkich części, z których każdy będzie oddzielną opowieścią, a jednocześnie wszystkie stanowić będą całość. Taka forma miałaby być łatwiejsza do zrozumienia i zapamiętania przez dziecko.

Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Paryż
Opis fizyczny: 
2 s.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny mikrofilm, dostęp do oryginalnego listu zastrzeżony
Data powstania: 
1833
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
sygn. 2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Uwagi: 
Karta zapisana obustronnie, list częściowo uszkodzony.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
3 kwi 1833
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
twórczość literacka, rozłąka, tęsknota za ojczyzną
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1833
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
list