publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa do Józefy Lach Szyrmy, 17.04.1834

Hoffamanowa odebrała poprzedni list od Szyrmów; pisze, że niepokoi się doniesieniami o pogorszeniu się stanu zdrowia dzieci i ciągłej chorobie adresatki. Martwi ją również nieregularność ich korespondencji; sama pisze bardzo często, ale boi się, że nie wszystkie listy docierają do celu. Będzie od teraz posyłać listy przez kogoś innego – nie przez Stanisława Małachowskiego, ale przez Hipolita Błotnickiego. Dziwi ją, że adresatka jak dotąd nie otrzymała wiadomości od Towarzystwa (Towarzystwo Dobroczynności Dam Polskich), ponieważ została ona wysłana już dawno, a odpowiedzi od Szyrmowej wciąż nie ma.

Autorka pisze również, że podziela zdanie Krystyna Szyrmy na temat Algierii, choć, zaznacza, nie wszyscy rodacy z Paryża się z nim zgadzają. (Szyrma popierał projekt włączenia polskich wojsk do Legii Cudzoziemskiej w Algierze, która brała udział w kolonialnych walkach przeciwko ruchom narodowo-wyzwoleńczym).

Wspomina również, że widuje się często z Adamem Łuszczewskim i jego żoną Teofilą, z którymi zna się od dzieciństwa. Od dwóch tygodni są w Paryżu i prawdopodobnie zamieszkają w tym samym domu, co Hoffmanowie. List kończy się prośbą o obszerne wiadomości z Londynu i grzecznościowymi pozdrowieniami.

Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Paryż
Opis fizyczny: 
2 s.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny mikrofilm, dostęp do oryginalnego listu zastrzeżony
Data powstania: 
1834
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
sygn. 2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję AK.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
17 kwi 1834
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
problem z docieraniem listów, zdrowie, polityczne spory emigracji
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1834
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
list