publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa do Józefy Lach Szyrmy, 15.04.1834

List rozpoczyna się wyrazami zmartwienia, że autorka bardzo dawno nie otrzymała od Szyrmów żadnych wiadomości. Ze względu na to, że ich korespondencja nie przebiega płynnie, Hoffmanowa proponuje, aby odpisywać na list w ciągu trzech dni od jego otrzymania i nie pisać nowego, dopóki nie nadejdzie odpowiedź. W ten sposób utrzymany zostanie chronologiczny porządek korespondencji. Hoffmanowa do listu dołącza kartę pocztową z Warszawy i informuje, że przesyła kartkę do pana Jana od Szyrmowej z opóźnieniem, za co przeprasza.

Hoffmanowa donosi na temat bieżących wydarzeń w Paryżu, pisząc, że „rewolucja się nie udała” (zapewne chodzi o bunt robotników przemysłu tkackiego przeciwko władzy Ludwika Filipa. W jej przekonaniu te „wyskoki pospólstwa” są szkodliwe i sprzyjają Moskwie.

Autorka pisze, że zajęta jest bardzo wspominanym przez nią we wcześniejszych listach Towarzystwem Dobroczynności Dam Polskich, którego działalność rozwinąć się może w taki sposób, że powstanie w Paryżu zakład wychowania dla córek emigranckich. Hoffmanowa przedstawia Szyrmowej pomysł, według którego miałaby w tym zakładzie pracować, co umożliwiłby jej zamieszkanie i utrzymanie się Paryżu. Pomimo że jest to projekt na niezbyt bliską przyszłość, prosi o przemyślenie go.

Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Paryż
Opis fizyczny: 
2 s.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Data powstania: 
1834
Stan zachowania: 
niewielkie plamy i dziura w papierze utrudniają odczytanie niektórych słów
Sygnatura: 
sygn. 2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję AK.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
15 kwi 1834
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
problemy z korespondencją, bunt w Paryżu, działalność Towarzystwa Dobroczynności Dam Polskich
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1834
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
list