publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa do Józefy Lach Szyrmy, 09.1835

List rozpoczyna się wyrazem radości autorki z powodu poprawienia się stanu zdrowia Szyrmowej, co jest skutkiem stosowania wód, w czym pomogła jej lady Beaumont (żona Thomasa Wenthworta Beaumonta, polonofila, prezesa Literary Association of the Friends of Poland). Myśleli z mężem o tym, żeby sprowadzić Szyrmową na zimę do Paryża, gdyby się okazało, że to klimat jest przyczyną choroby. Zastanawia się też, czy nie jest czasem skutkiem poronienia. Czeka na dalsze wiadomości o zdrowiu adresatki. Hoffmanowie przebywają na wsi, chociaż we wrześniu była brzydka pogoda. W październiku wyjeżdząją z powrotem do Paryża, ale jak na złość pogoda się poprawia.

Autorka informuje, że dostała listy z Wrocławia od cioci Weiglowej, która pisze, że może wraz Goltzami (rodzina siostry matki Hoffmanowej, Katarzyny Goltz) wyjadą do Wiednia i zostaną tam kilka tygodni. Od siostry (Aleksandra z Tańskich Tarczewska) Hoffmanowa nie ma znowu żadnych wieści; brakuje odpowiedzi na kilkanaście listów. Nie jest pewna, czy Tarczewscy nie mogą pisać, czy nie chcą. Ciocia Weiglowa (Justyna Weigel, siostra matki Hoffmanowej, Marianny Tańskiej) donosi, że wszyscy zdziwieni są wystrojem sali w Kaliszu na biało i amarantowo ze srebrnymi polskimi orłami. Wnioskują z tego, że jest zamiar utworzenia jakiegoś nowego królestwa: „jakoby księżniczka Olga albo który z książąt pruskich przeznaczeni byli do tronu polskiego”. Według Hoffmanowej każda zmiana będzie lepsza dla kraju, choć oni do „Półpolski” nie wrócą. Nowa sytuacja może jednak polepszyć byt ludzi, którzy w kraju mieszkają.

Autorka pisze, że o książeczki z historią naturalną starać się będzie po powrocie do Paryża, ale czeka ją tam „smutna posługa”. Deputowany Wołoski (prawdopodobnie Franciszek Wołowski, deputowany na Sejm Królestwa Polskiego w latach 1830–1831, który po powstaniu listopadowym wyemigrował do Francji), jest śmiertelnie chory, a jego choroba długo potrwa. Hoffmanowa jest w dobrych stosunkach z jego żoną i córką i chciałaby im ulżyć w cierpieniu, dotrzymując im towarzystwa.

 

Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Bellevue
Opis fizyczny: 
2 s.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny mikrofilm, dostęp do oryginalnego listu zastrzeżony
Data powstania: 
1835
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
sygn. 2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Uwagi: 
Plama uniemożliwia odczytanie dokładnej daty; pozostała treść dokumentu czytelna. Tytuł nadany przez redakcję AK.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
choroba, korespondencja rodzinna, sytuacja polityczna
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1835
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
list