publikacje

Wróć do listy

Na wolności. Zeszyt 5

W tej części dziennika wyraźnie widać niepokój, który towarzyszył Agnieszce Osieckiej od stanu wojennego. Martwiła się o swoich represjonowanych kolegów, bała też o matkę, która odmawiała, jak wielu z jej otoczenia, udziału w wyborach 1985 r.: „W deszczu, półciemności, wichurze – przyczołgaliśmy się do wyborów i przeczołgaliśmy się przez nie. Bardzo mało z mego otoczenia ludzi głosowało, nawet mama przez cały dzień udawała chorą: do samej 22-ej bała się, że po nią przyjdą, jak przyszli po babcię za stalinizmu” (s. 32–33). W listopadzie Adam Michnik, adresat zapisków – pomimo kolejnych plotek na temat zwolnienia go z więzienia – nadal przebywał w zakładzie karnym: „Dziś gruchnęła plotka, że nie wyjdziesz tym razem. Jakoś ze wszystkich kątów to samo” (s. 70). Mimo okoliczności diarystka wyraźnie woli skupiać się na drobnych zdarzeniach ze swojego życia, opisywać spotkania z kolegami i przyjaciółmi, niż zastanawiać się nad bieżącymi wydarzeniami w kraju: „Prowadziłam »lekcję wychowawczą« w szkole na Żoliborzu, u mojej córki. Mówiłam o dolach i niedolach człowieka piszącego. Potem dzieci (6 klasa) czytały mi swoje wiersze – bardzo sztampowe. Że Warszawa jest piękna. Wcześnie się uczą oficjalnego języka. Ale miłe dzieci, żywe, bystre, ułożyliśmy wspólnie limeryk zaczynający się od słów: „Raz pewien indyk z Kalisza...” (s. 61–62). Dziennik kończy krótka wzmianka o podróży do Nowego Jorku: „Jutro rano lecę. Nie czuję wiele prócz rozdrażnienia i pośpiechu tych ostatnich dni. Dziadek Baumritter przywiózł do wzięcia dla córek do Ameryki słoik kompotu, grzyby, noże i plecak” (s. 72).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa, Chorzów, Kraków
Opis fizyczny: 
206 s. ; 11,5 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Ogólnodostępny w wersji elektronicznej, rękopis dostępny na miejscu do celów badawczych.
Data powstania: 
1985
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AO 95
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Agnieszki Osieckiej
Uwagi: 
Dziennik został wydany w 2008 r. drukiem pod redakcją Marty Dobromirskiej-Passent w zbiorze „Na wolności. Dziennik dla Adama”
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
życie codzienne, literatura, teatr, spotkania z przyjaciółmi, polityka, propaganda, PRL, niepokój, represje polityczne, stan wojenny, życie artystyczne, twórczość literacka
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1985
Nośnik informacji: 
papier
strona www
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste