publikacje

Wróć do listy

List Arnsztajnowej do Antoniego Madeja, 2 stycznia 1935

W pierwszych słowach listu autorka odnosi się do kwestii nieodpowiedzialności kolegów ze Związku. Zgadza się z Madejem, że absolutnie nie można na nich liczyć, i dopowiada, że rozumie jego zniecierpliwienie oraz frustrację. Pyta, czy spotkał się z Czechowiczem, bo otrzymała od niego kartkę z życzeniami, a nie wie, czy poeta dalej przebywa w Lublinie i na jaki adres przesłać odpowiedź. Pisze, że pod koniec stycznia musi być w Warszawie z powodu rocznicy pogrzebu Jaśka (Jan Arnsztajn, syn autorki, 1897–1934). Pyta Madeja, czy objęcie przez Czechowicza nadzoru literackiego nad „Płomykiem” i „Płomyczkiem” oznacza jego odejście z redakcji. Sygnalizuje wzmagające się poczucie własnej izolacji; zauważa, że w Lublinie byłaby może bardziej przydatna, ponieważ w Warszawie nie brakuje artystów. Arnsztajnowa pyta także, czy adresat listu był u Biernackiego (Edmund Biernacki, lekarz, 1866–1911); porusza również kwestię stanu zdrowia Madeja i sprawę jego urlopu w Zakopanem. Kończy list słowami wyrazami wsparcia dla oraz życzeniami szczęśliwego nowego roku dla niego i jego rodziny.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
1 k. ; 27 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1935
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
MC/36/R
Uwagi: 
Dokument sporządzony czarnym atramentem. Pochodzi z mieszkania poetki w Warszawie przy ulicy Wspólnej 66. Papier ma dwa symetryczne, okrągłe otwory przy lewym marginesie. List zapisany obustronnie, występują drobne skreślenia i miejsca mocniejszego nacisku pióra na kartkę. Pismo fragmentami trudno czytelne.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
2 sty 1935
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
struktura lokalnego stowarzyszenia literatów, lubelskie środowisko literackie, śmierć dziecka, problem izolacji, poszukiwanie tożsamości
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: