publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 41)

Zapiski zaczynają się pod koniec maja 1934 roku. Autorka relacjonuje dalszy ciąg pobytu w Paryżu, gdzie jest ze swoim mężem. Poza zwiedzaniem Paryża i okolic (Wersal, Saint-Germain), spędzają również czas na spotkaniach towarzyskich, podczas których nawiązują nowe znajomości.

Autorka notuje wrażenia z pobytu w Paryżu i swoje szczególne uczucia do tego miasta: „Dlaczego wspomnienie każdego zakątka Paryża tak wzrusza? Może dlatego, że w tym mieście nagromadziło się tyle przeżyć, przygód, wyszumiało (?) tyle bujnych i nadzwyczajnych egzystencji – że nawet podróżny z dalekich stron, nie uczestnicząc w tym huraganie – czuje mimowoli jakiś gorący powiew, cieszy się, sam nie wie z czego, tęskni sam nie wie za czem – lecz przedewszystkiem ma wrażenie, że jest bogatszy i mędrszy, niż gdyby tkwił gdzieś w odosobnieniu” (k. 7).

Udają się również na przemówienie [Philippe’a?] Henriota, które robi duże wrażenie na diarystce. Stwierdza ona: „Poglądy Henriota były tak prawdziwe i nieskończenie uczciwe że przemówienie jego nosiło wszelkie cechy kaznodziejstwa” (k. 11).

Następnie małżonkowie decydują się jeszcze na podróż do Anglii – jadą do Haywards Heath, gdzie odwiedzają tamtejszy klasztor. Następnie udają się do Londynu, autorka opisuje kolejne spotkania towarzyskie i wizyty w galeriach. W drodze powrotnej odwiedzają Gdańsk, a potem rodzinę w Niechanowie i Warszawie. Trwają przygotowania do ślubu Tekli z Franciszkiem Jaksą-Konarskim. Pojawia się też propozycja, aby Dziunia zamieszkała po ślubie córki w Bolcienikach, na co Janina reaguje oburzeniem.

W lecie Żółtowscy przebywają już w Bolcienikach, doglądają też gospodarstwa w Koreliczach i odwiedzają przekazaną pallotynom Rajcę. Jesienią jadą znów do Warszawy i do Niechanowa, a potem do Poznania, gdzie autorka spotyka się z dawno niewidzianymi znajomymi. Odwiedzają też okoliczne majątki, spotykając się m.in. z Raczyńskimi. W grudniu wracają do Bolcienik.

Dużo miejsca autorka poświęca jak zwykle tematom politycznym, m.in. sytuacji w Niemczech i zagrożeniu wybuchem kolejnej wojny.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Paryż, Londyn, Bolcieniki, Warszawa, Niechanów, Poznań
Opis fizyczny: 
152 k. ; 35 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1934
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Rps 10277 IV t. 41
Tytuł kolekcji: 
Archiwum rodzinne Żółtowskich
Uwagi: 
Pismo stosunkowo czytelne.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
podróż do Paryża, podróż do Anglii, życie towarzyskie, życie rodzinne, gospodarstwo, polityka, społeczeństwo
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1934
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: