publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 7.01.1968–7.08.1972

W odróżnieniu od pierwszego dziennika, który skupiony był przede wszystkim na jak najdokładniejszym opisaniu losów trzech pacjentów, drugi zeszyt dokumentuje codzienne życie i pracę autorki w nieco szerszy, a zarazem mniej szczegółowy sposób.

Podobnie jak pierwszy zeszyt, także drugi skupiony jest przede wszystkim na drugim człowieku, sama autorka skrywa się z reguły na dalszym planie. Dla niej, psycholożki pracującej w poradni psychiatrycznej, wysłuchiwanie codziennych problemów innych osób i szukanie sposobu ich rozwiązania, staje się drugą naturą – współczującym lekarzem jest nie tylko w pracy, lecz także poza nią: w szpitalu, gdzie do ostatnich minut życia słucha i podtrzymuje na duchu umierającą przyjaciółkę; na wakacjach, gdzie u bram jasnogórskiego klasztoru codziennie widzi żebrzącego o pieniądze na alkohol mężczyznę, odpychanego przez turystów i pielgrzymów, ale zarazem przywodzącego na myśl jej codziennych pacjentów z poradni. Z wszystkich tych notatek przebija jednak przede wszystkim żarliwa wiara katoliczki, na każdym kroku rozważającej dylematy moralne; np. wtedy, gdy po raz kolejny spotyka na Jasnej Górze tego samego żebraka: „Nie wiemy, kim jest. Nie wiemy, kto jest bliższy Bogu? Czy ta kobieta, czująca się w prawie potępiać i złorzeczyć? Czy my, pielgrzymi i wyznawcy, ze starannie ukrytymi pod czystą odzieżą i odświętną maską twarzy defektami ciała i duszy? Czy ten milczący i odrażający żebrak, tkwiący tu, jak brązowy strup na żółtej skórze podklasztornego placu? I kogo osłoni swoim płaszczem, za kim najgoręcej orędować będzie Ona, Matka?” (k. 26v).

W dzienniku znajdziemy dużo informacji na temat zainteresowań czytelniczych diarystki; na bieżąco odnotowuje ona kolejnych autorów, których powieści czyta (przede wszystkim w okresach, kiedy choruje, bo ma wtedyy najwięcej wolnego czasu). Istotną część zapisków stanowią informacje na temat dwóch książek, które napisała w trakcie wojny (nigdy nieopublikowanych, wstrzymanych przez cenzurę), a także pomysły na nową powieść, którą Maria planowała osadzić w realiach drugiej wojny światowej. Chociaż we wszystkich tych zapiskach negatywnie odnosi się do świata zachodniego, to znacznie bardziej negatywnie nastawiona jest do PRL-u, w którym nie odnajduje się i nie może znaleźć oparcia.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Poznań
Opis fizyczny: 
72 k. , fot. ; 21 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1968 do 1974
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1764
Uwagi: 
Oprawa półsztywna, tekturowa. Dziennik prowadzony niebieskim długopisem. Do k. 4r doklejone zdjęcie z wakacji w Jarosławicach; do k. 41r doklejony wycinek prasowy z „Głosu Wielkopolskiego” (7/8.06.1971), artykuł Melchiora Wańkowicza „Na tropie polskiego losu”. Zapiski na k. 70r i 71r na doklejonych kartkach.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie codzienne pacjentów, życie zawodowe, sposób spędzania wakacji, życie religijne, krytyka rzeczywistości politycznej PRL
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1972
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: