publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z podróży do Włoch i Tunezji

Krótkie notatki Aleksandry Leitgeber z podróży na południe Italii, którą odbyła wraz z przyjaciółmi w lutym 1966 r.: „[...] założeniem tegorocznej podróży na Południe jest poznawanie miejsc związanych z przeszłością Hellady. Hellady nie w samej rodowitej Grecji, ale tej w greckich koloniach zamorskich dookoła Morza Śródziemnego” (s. 5). Autorka jest zafascynowana zwiedzanymi miejscami, od raz powziętych planów wycieczki nie odstrasza jej nawet niesprzyjająca pogoda: „Fale biły wysoko o skalisty brzeg morze było niesforne – ale ciekawość poznania słynnego Amalfi, z jego katedrą o pierwiastkach wschodnich, zatriumfowała nad bardziej prozaicznymi względami jazdy” (s. 4). Wiele opisów jest wartościujących, zdecydowanie wyżej oceniających kulturę antyczną niż wytwory późniejszych wieków (a w szczególności czasów współczesnych): „Oczywiście trudno nie rzec słówka o sławnym antycznym teatrze w Taorminie, który tronuje nad miastem, z przecudnym widokiem na morze i Wulkan Etny w dali. Tylko geniusz Grecji potrafił wynaleźć takie miejsce dla spektakli – jakże mizernie wyglądają w porównaniu nieraz teatry nowoczesne!” (s. 12).

Z zaciekawieniem zwiedza Leitgeber nie tylko miejsca turystyczne, ale także dzielnice ubogich, z zainteresowaniem opisuje napotykane widoki: „Z zaciekawieniem zanurzamy się do przeludnionych dzielnic portowych pełnych zgiełku i życia. Są też całe części Palermo wyglądające jak gdyby zniszczone przez wojnę, popadające miejscami w ruinę i pełne śmiecia i gruzów, jak gdyby nigdy niezmiatanych. Łatwo może się zdarzyć przechodniowi, że z okna któregoś piętra spadnie na głowę zawartość kubła kuchennego – jak gdyby nikt się tym nie przejmował ani nie widział w tej bezceremonialności niewygody dla współmieszkańców” (s. 27). Autorka nie tylko zwiedza kolejne miasta, cieszy się także małymi, codziennymi luksusami, jak np. w Cefalu: „Uliczki średniowieczne tętnią z wieczora ruchem, więc mieszamy się z przechodniami, zaglądamy do sklepików, kupując mandarynki i pomarańcze, których zjadamy co dzień istne góry” (k. 17). Okazjonalnie znaleźć można we wspomnieniach informacje o czytanych przez nią książkach. W jednym przypadku, gdy pisze o Bagherii, są one wprost wyłożone: „Miasteczko to dziś jest mocno »zmodernizowane« i wiele nowoczesnych bloków mieszkaniowych może łatwo turystę zdezorientować. Ale kto czytał niedawno głośną powieść »The Leopard« pióra Giuseppe di Lampedusa (a Olenka, jadąc w drogę do Sycylii, uzbroiła się przezornie w tę lekturę)” (s. 20).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
36 k. : fot. s. 3, 4, 11, 12, 19, 24, 25, 26, 29 ; wycinki z albumów s. 3, 4, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 22, 25, 27, 30 ; szkice s. 9, 23 ; 29,5 cm.
Postać: 
synkretyczna
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1966
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2935
Uwagi: 
Liczne błędy ortograficzne, okazjonalnie poprawiane długopisem. „Wspomnienia” wykonane są w formie kolażu: na gruby różnokolorowy papier naklejone zostały wycinki map, zdjęcia z albumów, szkice, samodzielnie wykonane zdjęcia, pomiędzy nimi doklejone mniejsze lub większe fragmenty opisów wykonanych na maszynie. Karty 31ľ36 stanowią przewodnik po Paestum.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
Italia, Wielka Grecja, podróże, zwiedzanie, turystyka śródziemnomorska, podróżopisarstwo kobiece, kultura, sztuka, Włosi, problemy społeczne, wyjazdy zagraniczne
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1966
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia