publikacje

Wróć do listy

Róża Katzenellenbogen do Oskara Katzenellenbogena (Ostapa Ortwina), 27.10.1904

List Róży Katzenellenbogen do Ostapa Ortwina z 27 października 1904 r. to pierwszy zachowany list autorki do jej przyszłego męża. Prawdopodobnie pisany we Lwowie. Treść listu rzuca światło na początki znajomości obojga. Autorka podaje informację, że odpisuje o godzinie „jedenastej w nocy”, jedenaście godzin po otrzymaniu wyczekiwanego listu od Ostapa. Pisze, że nie była w stanie odczytać listu w całości, musiała przerywać lekturę. Wyraża rozczarowanie treścią wiadomości: „Boże, jak Pan mógł taki list napisać, grzech, gniew, oburzenie, zgorszenie, pójście w niepamięć, dopuszczenie się nietaktu, czego to Pan nie nawymyślał. Jak można było tak chociażby przez chwilę myśleć – joooooj! Albo Pan zupełnie sfilistrzał, albo uważa Pan mnie za najprawdziwszą, najdoskonalszą w świecie filisterkę”. Przyznaje, że w dniu wyjazdu Ostapa była nieznośna, nieprzytomna, że nie myślała tego, co mówiła. Zwierza się, że ostatnimi czasy doznała wielu przykrości. Na koniec zadaje pytanie: „Skąd Pan może wiedzieć, kto żyje w myślach moich?” i dodaje kokieteryjnie: „Za te wszystkie herezje musi się Pan sam ukarać. Ja nie mogę”.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
2 s.
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
ogólnodostępny w wersji elektronicznej
Data powstania: 
1904
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
DE-17284
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Ostapa Ortwina
Uwagi: 
Listu uporządkowane chronologicznie przez redakcję Archiwum Kobiet. Pismo czytelne, autorka pisze piórem. Brak paginacji.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
27 paź. 1904
Główne tematy: 
narzeczeństwo, relacje męsko-damskie, uwagi na temat pisania listów, konflikt, nieporozumienie, niezrozumienie, korespondencja miłosna
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1904
Nośnik informacji: 
papier
strona www
Gatunek: 
list