publikacje

Wróć do listy

Róża Katzenellenbogen do Oskara Katzenellenbogena (Ostapa Ortwina), 26.11.1904

Autorka pisze w pierwszym zdaniu, że przypuszcza, że u Ostapa wszystko jest w porządku. Cieszy się, że przebywa u niego siostrzenica, wyobraża sobie ich wspólne zabawy. W kolejnym akapicie przyznaje: „Ale bajeczne jest, jak my nie możemy dojść do porozumienia o tym mówieniu o sobie”. Dalej pisze, że się nie zgadza z Ostapem, gdyż „[...] wszystko zależy od punktu widzenia. Przedmiot jakikolwiek widziany z bliska przecie inaczej wygląda jak z daleka. I być może że się jest, jeżeli nie jawnie, to skrycie, próżnym, ale nie musi się być zarozumiałym, bo z tym mogłoby być lepiej, a nie umie się. Dalej, nie jest prawdą, że wobec tego, że człowiek sam o jednym fakcie z życia swego może mieć rozmaite pojęcia, to tym bardziej druga osoba. Właśnie że nie. Przecie czasem ktoś nie może sobie jasno zdać sprawy z myśli natury ściśle wewnętrznej i wtedy druga osoba właśnie jako obca może to jasno osądzić”. Zadaje pytanie o powrót Ostapa z rodzicami do Lwowa. Pisze, że właściwie nigdzie nie chodzi, nie była w teatrze „od czasu »Dzikiej kaczki«”. Smutek wyraża słowami: „[...] bardzo chmurno dookoła na zewnątrz i w duszy. Sama już nie wiem, czemu i skąd, ale nie można sobie dać rady”. Kojąco działa na autorkę czytanie utworów Zygmunta Krasińskiego.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Opis fizyczny: 
2 s.
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
ogólnodostępny w wersji elektronicznej
Data powstania: 
1904
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
DE-17284
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Ostapa Ortwina
Uwagi: 
Listy uporządkowane chronologicznie przez redakcję Archiwum Kobiet. Pismo dość czytelne, autorka pisze piórem. Brak paginacji.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
26 li. 1904
Główne tematy: 
emocje, listy miłosne, narzeczeństwo, relacje męsko-damskie, potrzeba bliskości, autoanaliza, życie kulturalne i towarzyskie Lwowa, Lwów teatralny
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1904
Nośnik informacji: 
papier
strona www
Gatunek: 
list