publikacje

Wróć do listy

List Komitetu Wiecu Kobiet do Marii Wysłouchowej

List ma charakter oficjalny. Członkinie komitetu zawiadamiają, że w drugi dzień Zielonych Świątek, 4 czerwca, ma odbyć się w Krakowie wiec kobiet-Polek. Jego celem ma być naradzenie się nad programem wspólnej pracy w obszarze społeczno-narodowym. Ujmują to następująco: „Wiemy dobrze, że oprócz sumiennego wypełniania osobistych obowiązków powinna każda z nas złożyć na ołtarzu dobra publicznego tyle, ile tylko skromne siły nasze złożyć nam pozwolą”. Przywołują przykład poprzedniego pokolenia kobiet, które – choć słabe – wiele dokonały. Choć czasy i potrzeby się zmieniły, kobiety winny pracować nad wewnętrznym odrodzeniem ojczyzny, bo „Podniesienie ekonomiczne i kulturalne narodu nie może być dokonane bez współdziałania kobiety”. Jak piszą: „Czujemy, że na barkach naszych ciąży zadanie wielkie i ważne: nie ulękniemy się trudów, nie cofniemy przed wysiłkiem! […] Chcemy określić wspólny plan działania”. Autorki listu informują ponadto, że na 18 maja o godzinie 17.00 w Czytelni dla Kobiet przy Szpitalnej 7 zaplanowane jest posiedzenie komitetu wiecowego; na oba wydarzenia najuprzejmiej zapraszają. W liście zamieszczona jest również prośba o nadesłanie deklaracji, czy adresatka nie ma nic przeciwko umieszczenia jej nazwiska w piśmie zapraszającym ogół Polek do wzięcia udziału w wiecu. Pod listem podpisany jest dotychczasowy ścisły komitet: Siedlecka (Maria), Błotnicka (Maria Taida), Baudrowska (Helena), dr Golińska (Zofia), Opolska (Maria), Bujwidowa (Kazimiera), Wiśniewska (Maria). 

Autor/Autorka: 
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
1 k ; 29 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1900
Uwagi: 
List zapisany jest czarnym atramentem, obejmuje dwie strony. Pismo jest dobrze czytelne. Brak skreśleń, a podkreślenia występują w trzech kluczowych miejscach: przy słowach „wiec”, „w piątek” i „Szpitalna 7”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
15 Maj 1900
Główne tematy: 
działalność emancypacyjna, formowanie organizacji do walki z dyskryminacją płciową, tworzenie programu pracy, sytuacja kobiet na przełomie XIX i XX wieku
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
list