publikacje

Wróć do listy

Jadwiga Smolkówna: Kilka słów o rodzinie. Wspomnienia z lat 1880–1939

Wspomnienia są historią rodziny Smolków spisaną przez Jadwigę Smolkównę. Pierwsze cztery rozdziały to portrety męskich przedstawicieli tego rodu. Ze strony ojca byli to: Wincenty Smolka – pradziad autorki, Franciszek Smolka oraz wybitny historyk Stanisław Smolka – ojciec Jadwigi. Po kądzieli dziadkiem autorki był Józef Kremer, profesor filozofii i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Smolkówna z nostalgią wspomina dom babki (rozdział Stary dom), Marii z Mączyńskich Kremerowej: opisuje jego wnętrza, zwyczaje w nim panujące oraz licznych gości (m.in. Wincentego Pola i Henryka Sienkiewicza). Rozdziały Przeżycia dziecka i Polesie zawierają wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości Smolkówny. Autorka wspomina dorastanie w otoczeniu licznej służby, lecz bez matki, która wcześnie zmarła. Smolkówna opisała także powtórny ożenek ojca z Wandą Ordówną i rodzinę macochy oraz majątek w Nowoszycach, gdzie mieszkał Witold Orda – nowy dziadek. Smolkówna wspomina szczegółowo niektóre wydarzenia z dzieciństwa: ulubione zabawy, najlepsze smaki czy dziecięce marzenia. Fragment wspomnień dotyczy także okresu spędzonego u sióstr urszulanek, dokąd autorka została wysłana na wychowanie i nauki. Ukazane przez nią obrazy z przeszłości przedstawiają również postaci z bliskiego otoczenia: m.in. służących, rodzeństwo i znane osoby, które autorka widywała w domu (np. Jana Matejkę). Smolkówna wspomina powstałe z inicjatywy ojca i znane pod nazwą „Ekspedycji rzymskich” wyprawy naukowe krakowskiej Akademii Umiejętności do Rzymu. W rozdziale To i owo wymienia zaś liczne postaci przewijające się w bliższym i dalszym kręgu przyjaciół rodziny ojca i jego nowej żony: wśród nich znalazł się m.in. historyk i prawnik Stanisław Badeni, rektor UJ ks. Stefan Pawlicki, konserwatywny publicysta Stanisław Tarnowski z żoną Różą, Jan i Anna Zagórscy. Wspomnienia kończy rozdział Pani Jenerałowa poświęcony Jadwidze z Działyńskich Zamoyskiej i pobycie w prowadzonym przez nią zakładzie gospodarczym dla dziewcząt; zawiera także krótką wzmiankę o Helenie Modrzejewskiej.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Kilka słów o rodzinie
Miejsce powstania: 
Żułów
Opis fizyczny: 
[1 k.] + 63 k. ; 29,6 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1964
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
14136/II, mf 4341
Uwagi: 
Maszynopis, nieliczne poprawki długopisem (niebieski tusz ) i piórem (niebieski atrament). Na ostatniej karcie podpis autorki (pióro, niebieski atrament). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
rodzina Smolków, rodzina Ordów, praca i działalność ojca, dorastanie i wykształcenie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1880 do 1939
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia