publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 5.03.1950–30.05.1950

W dzienniku tym znaleźć można wiele rozterek autorki nad rozważanymi aktualnie zagadnieniami filozoficznymi. Szczególne miejsce zajmuje tu projektowany wykład „wpływ filozofii św. Tomasza na czasy obecne” (k. 5r), którego przygotowanie zajęło Dobrzyńskiej-Rybickiej niemało czasu i który to temat raz po raz powraca w kolejnych wpisach. Wśród nich znaleźć można proste hasła, później (jak można się domyślać) rozwijane w innych miejscach, np.: „Metafizyka to zastosowanie formy matematycznej do rzeczywistości” (k. 15r), jak i problemy dnia codziennego, odciągające jej myśli od pracy naukowej, czy modlitwy do Boga o wytrwanie w ascezie, będące – zdaniem autorki – jedynym możliwym sposobem przygotowywania dzieł intelektualnych: „atak natury – walczyłam, jak mogłam, Jezu mój, nie straciłam i nie tracę Twojej obecności, Panie mój” (k. 9r). Mimo wszystkich przeciwności życiowych diarystka pozytywnie ocenia swoje wysiłki: „w tej chwili stwierdzam zamienianie się mojej wody myślowej w wino – codzienny cud Kany Galilejskiej” (26r).

Autorka opisuje swoje przeżycia językiem chrześcijańskiej pobożności, wyrażając z jednej strony ciągłe niezadowolenie ze swoich uczuć, z drugiej – nadzieję ich przemiany: „Boże mój, nie byłam u kom. św., musiałam się rano wykąpać i czułam się niesłychanie zmęczona. Wybacz mi i nie opuszczaj mnie, ufam Ci bez granic” (k. 30v). W duchu tym opisuje autorka wiele zdarzeń z życia codziennego, m.in. konflikty z kobietami, z którymi przyszło jej mieszkać po wojnie: „ciągle toczyłam z sobą walkę, aby Tekli wybaczyć, aby się na nią nie obrażać. O Boże mój, tak Ci dziękuję za to doświadczenie mojej nędzy i złości” (k. 39v–40r). W ostatniej partii dziennika diarystka analizuje teologiczny sens modlitwy pańskiej. Na ostatnich kartach dziennika znaleźć można, pozbawione komentarza Ludwiki, informacje na temat stanowiska uczonych radzieckich względem teorii ewolucji Darwina oraz notatkę na temat eksperymentów z psami przeprowadzanych przez Iwana Pawłowa.

Miejsce powstania: 
Poznań
Opis fizyczny: 
48 k. ; 14,5 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1950
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1296/iX
Uwagi: 
Oprawa ciemna, miękka. Dziennik prowadzony czarnym atramentem i ołówkiem. Pismo nierówne, chaotyczne, liczne skreślenia i poprawki.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
filozofia, św. Tomasz, metafizyka, asceza, życie duchowe, kobieca diarystyka o charakterze religijnym, relacje między kobietami
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1950
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: