publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 3.02.1978–31.12.1978

Dziennik stanowi zapis codziennych przypadków autorki, spisywanych dla pamięci wnuków i kolejnych pokoleń. Ze względu na ogólnie przyjęte założenia, nie ma tu dominujących tematów: pojawiające się nieregularnie wpisy dotyczą najważniejszych danego dnia wydarzeń. Stąd też w dzienniku znaleźć można obok siebie przemyślenia na temat niedzielnego kazania, komentarz do bieżących działań w organizacji misyjnej, wiadomości na temat dochodów autorki i informacje o bieżących cenach żywności w Polsce. Wśród ważniejszych tematów warto tu wymienić notatki na temat publikowanych artykułów (m.in. tekst o cudownych widzeniach dla miesięcznika „W Drodze” czy informacje o pisanych przed laty, lecz porzuconych w trakcie, książkach o Warszawie w czasie powstania 1944 r. czy o św. Augustynie), opowiadane po cichu dowcipy polityczne na temat władzy komunistycznej czy komentarze na temat przeinaczania historii przez PRL.

Wśród codziennych notatek znaleźć można jednak także nieco przypadkowo zasłyszanych przez Marię plotek oraz uwag dotyczących bieżących wydarzeń. Dowiaduje się z nich czytelnik m.in. tego, że „podobno istnieje w Polsce około 20 nielegalnych pisemek politycznych” (k. 27r), o których władze PRL miały wiedzieć, ale celowo ignorowały ich istnienie, aby nie generować sobie dodatkowych problemów. Dalej stwierdza także, że wszędzie na świecie, włącznie z nowopowstającymi krajami afrykańskimi, odnotowuje się zwrot na prawo, a socjalizm i komunizm (szczególnie w wersji rosyjskiej) „zdewaluował się, jakoś zawiódł. Szuka się czegoś innego” (k. 27r). Z zaskoczeniem odnotowuje fakt, że nikogo (włącznie z nią samą) nie interesują już loty kosmiczne, a rywalizację na tym polu między USA a ZSRR uważa za nic nieznaczącą wobec faktu, że dwie trzecie populacji ludzkiej głoduje. Krytycznie odnosi się do bieżących wydarzeń w kraju i wyhamowującej gospodarki, objawiającej się pustymi półkami sklepowymi. Komentuje zamachy terrorystyczne na Zachodzie, zastanawiając się nad zasięgiem społecznym m.in. Czerwonych Brygad.

Olbrzymie wrażenie na głęboko wierzącej autorce wywiera wybór Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r.: „Dziś, w trzecim dniu konklawe papieżem został Polak!!! Kardynał Karol Wojtyła. Jesteśmy wszyscy wstrząśnięci. Przyjął imię Jana Pawła II. To może mieć daleko idące skutki i dla Kościoła i dla Polski. Pomyśleć, że właśnie z kraju należącego do obozu socjalistycznego wyszedł Papież! Właściwie nauka społeczna Kościoła, wychodząc z innych założeń, pokrywa się z teoriami społecznymi realizowanymi w socjalizmie” (k. 158r).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Poznań
Opis fizyczny: 
200 k. ; 19 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1978
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1768
Uwagi: 
Oprawa miękka, czarna. Dziennik prowadzony w kalendarzu na 1978 r. niebieskim długopisem. Pismo regularne, minimalna liczba poprawek, skreśleń i podkreśleń tekstu. Do k. 77r doklejony maszynopis „Deklaracji Studenckiego Komitetu Solidarności” z maja 1978 r. Do k. 174r doklejony maszynopis: „Kazanie Ojca Świętego Jana Pawła II podczas uroczystości rozpoczęcia pontyfikatu w dniu 22 października 1978 r. na Placu Św. Piotra w Rzymie”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
życie codzienne, wydarzenia polityczne, życie religijne, życie rodzinne, komentarze polityczne, krytyka rzeczywistości politycznej w PRL, zimna wojna
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1978
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: