publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 27.03.1908–25.07.1908 (tom 61)

Dziennik prowadzony od 27.03.1908 do 25.07.1908, opatrzony przez autorkę numerem 61.

Tom obejmuje okres spędzony przez Kieniewiczową w Rzymie, drogę powrotną przez Genuę, Monte Carlo, Szwajcarię i Warszawę na Polesie, okres po powrocie z podróży zagranicznej spędzony w Bryniowie, a także - wyjazd do majątku rodziny autorki, Wolicy, na początku lipca.

W okresie rzymskim autorka kontynuuje opisy zwiedzanych zabytków oraz życia towarzyskiego. Opisuje także dewocyjne praktyki związane z pragnieniem zajścia w ciążę – między innymi nowennę ku Santa Madonna del Parto oraz wizytę u uchodzącej za świętą zakonnicy Benedetty w Viterbo, którą prosi o wstawiennictwo. Z pietyzmem odnosi się do przepisanych jej praktyk, w które angażuje także męża.

Z żalem myśli o powrocie do kraju. Droga powrotna wiedzie przez Genuę i Monte Carlo, gdzie autorka uczestniczy w uroczystościach ślubnych Elli [Czosnowskiej], krewnej ze strony matki, oraz Szwajcarię, gdzie także odwiedza dalszą rodzinę matki.

W domu dużo miejsca poświęca opisowi piękna wiosny na Polesiu. Powraca wtedy także do refleksji pobożnościowych i wanitatywnych – wyraźnie smutniejsza na wsi niż w wielkich miastach i za granicą. Snuje także refleksje nad położeniem i mentalnością chłopów w majątku i oficjalistów dworskich.

W lipcu wyjeżdża do Wolicy, w której spędziła dzieciństwo.  Pod wpływem atmosfery domu oraz spotkań z mieszkającymi w sąsiedztwie stryjem Janem Jodko i jego żoną Jadwigą, czyta dzieła teozoficzne i ze zdziwieniem opisuje, jak bardzo okazały się dla niej interesujące, a nawet pod pewnym względem podobne do katolickiej literatury o życiu duchowym. Najbardziej fascynująca okazuje się dla niej lektura "Wielkich wtajemniczonych" Eduarda Schurégo.

Dziennik zawiera dużo partii refleksyjnych, w tym poświęconych tęsknocie za życiem duchowym i twórczym (autorka marzy o napisaniu dzieła życia – dramatu "Sataniello") oraz sensowi pisania dziennika, który – jak przyznaje – pozwala jej  scalić się wewnętrznie.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
61szy tom Dziennik zaczęty w Rzymie 27ma marca starego stylu, 9go Kwietnia nowego Skończony w Wolicy 25go Lipca 1908
Miejsce powstania: 
Rzym, Bryniów na Polesiu i Wolica na Wołyniu
Opis fizyczny: 
[223] k.: 1 il.; 23 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Do celów badawczych.
Data powstania: 
1908
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2227-I-966
Tytuł kolekcji: 
Kolekcja Muzeum Wołyńskiego
Uwagi: 
Dziennik pisany czytelnym pismem, z rzadkimi poprawkami autorki, ważne dla niej myśli zapisane większymi literami. Zawiera drobne fragmenty pisane po francusku. Na początku dziennika został wklejony obrazek pobożny z Mater Dolorosa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
27 mar 2018
Główne tematy: 
zwiedzanie Rzymu, usiłowania zajścia w ciążę, praktyki dewocyjne, rozmyślania religijne, wiosna, teozofia
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1908
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: