publikacje

Wróć do listy

Dziennik 25.07.1951 – 18.02.1952

Zeszyt prowadzony przez Agnieszkę Osiecką pomiędzy 25 lipca 1951 r. a 18 lutego 1952 r. stanowi zapis przypadkowych, bieżących zdarzeń i planów autorki. Odnotowuje ona w nim informacje o czytanych książkach, zawodach sportowych, treningach, pracach domowych, wypracowaniach itd. Dużo miejsca w dzienniku zajmują cytaty z różnych autorów, nierzadko zestawiane ze sobą w formie „dyskusji”. Przykładem mogą być tutaj cytaty z Maksyma Gorkiego, Edwarda Abramowskiego, Stanisława Przybyszewskiego i Sokratesa.

W kilku miejscach dziennika można także odnaleźć dłuższe fragmenty o tematyce autobiograficznej. Przykładem mogą być rozważania nastoletniej Osieckiej nad własną naturą, która sprawia, że mimowolnie rani najbliższe osoby: „[…] nie mogę tego zrozumieć: dlaczego krzywdzę najwięcej ludzi (od Mamy począwszy, na Staszku skończywszy), na których mi najwięcej zależy, których wysoko cenię i darzę serdeczną, bezinteresowną i szczerą sympatią. I w dodatku, przeciwnie: odznaczam się nawet przesadną subtelnością i delikatnością w stosunku do ludzi nie tylko mnie obojętnych, ale i tych, którzy ze swojej strony nie przykładają do mej osoby, do znajomości ze mną (jakikolwiek by nie był jej charakter) najmniej wagi. Widzę tu w sobie podłość, bezsens i brak podstawnej logiki w postępowaniu” (s. 30).

Dziennik prowadzony był przez Osiecką dość regularnie, kolejne wpisy dzieli kilka, czasami kilkanaście dni. Całość jest nieuporządkowana, chaotyczna, pisana egzaltowanym stylem, z którego autorka po pewnym czasie zrezygnowała, korygując wcześniejsze zapisy (np. poprzez skreślanie lub zamazywanie niektórych słów, dopisywanie nowych zdań, które przeczyły wcześniejszym). Tekst został wzbogacony przez autorkę o liczne odręczne rysunki jej autorstwa.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Notes
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
132 s. ; 21 cm
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Francuski
Polski
Rosyjski (terroryści)
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1951 do 1952
Stan zachowania: 
Dobry
Sygnatura: 
AO 63
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Agnieszki Osieckiej
Uwagi: 
Dziennik dostępny online. W 2014 r. i 2015 r. wydany drukiem pod redakcją Karoliny Felberg-Sendeckiej.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
poezja, proza, literatura, życie codzienne, notatki, szkoła, edukacja, przyjaźń, miłość
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1951 do 1952
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla kalendarza: 
Osiecka, Agnieszka [kalendarz]