publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 14.05.1951–24.09.1951

Dziennik otwierają krótkie przemyślenia Agnieszki Osieckiej na temat kochających się w niej chłopców, po czym bardzo szybko diarystka przechodzi do relacjonowania bieżących wydarzeń z życia szkoły. Wpisy skupiają się wokół kwestii ocen, przyjaźni oraz nastoletnich miłości: „Jednego Stach nie chce zrozumieć – mego stosunku do Ludwika. I tu ja Go rozumiem – po prostu nie wierzy mi i ma po temu wszelkie podstawy, prawo niejako. Męczę się tym strasznie. Męczymy się oboje. I chociaż Stach dla mnie zrezygnował ze wszystkiego, czego tylko chciałam, ja nie chcę zrezygnować dlań z człowieka. Tu przemawia i moja próżność. To jasne” (s. 190).

Z wiekiem nastoletnia Osiecka coraz bardziej zbulwersowana jest tym, w jakim kierunku idą relacje pomiędzy członkami jej klubu pływackiego. Niegdyś czysto koleżeńskie i skupione na rywalizacji, dziś trącące tanimi romansami: „Zawsze byłam i pozostanę daleka od wszelkiego tonu moralizatorskiego, ale to, co się u nas obecnie na terenie klubu dzieje, zasługuje na najwyższe potępienie. Co tu obwijać w bawełnę – pewna grupa osób (nie mówię – wszyscy) powoduje, iż klub sportowy stał się siedliskiem intryg, plotek, dziecinnych swoją głupotą i dorosłych ohydną dorosłością klubowego… bajzla (bo »flirty« Hanek, Ig itp. typków z naszymi żołnierzami nie zasługują na miano czegoś innego). I z całą świadomością przyznać muszę, że klub, o ile przedtem nie posiadał żadnego wpływu na zawodnika lub jedynie ów minimalny, wynikający z samej atmosfery treningu i rywalizacji, to obecnie posiada ogromną, lecz jakże przerażającą, destrukcyjną wagę wychowawczą” (s. 16–17). W licznych zapiskach z wydarzeń szkolnych wyraźnie widać aprobatę Osieckiej dla powojennego socjalizmu – jest skłonna do krytykowania i negatywnego oceniania osób nie dość gorliwie składających „autokrytykę”, uwija się we wszelkich możliwych grupach i kołach, starając się wykazać aktywnością na każdym możliwym polu w imię »Pokoju«.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Zeszyt XII Bożena Ostoja
Miejsce powstania: 
Warszawa, Szczecin, Kraków, Katowice, Zakopane, Czorsztyn, Szczawnica, Krynica
Opis fizyczny: 
239 s. ; 21 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Oryginał dostępny na miejscu.
Data powstania: 
1951
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AO 61
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Agnieszki Osieckiej
Uwagi: 
W 2014 r. dziennik został wydany drukiem pod redakcją Karoliny Felberg-Sendeckiej – edycja wiernie oddaje treść oryginału, pomija nieliczne skreślenia, w niektórych tylko przypadkach zmodernizowano zapis. Na pierwszej stronie wklejone zdjęcia Antoniego Słonimskiego i Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Dziennik zamyka kopia listów, które Osiecka wysłała rodzicom z wakacji.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
edukacja dziewcząt, życie towarzyskie, zawody sportowe, wakacje, życie w Warszawie lat 50., stalinizm, sprawy uczuciowe młodzieży, relacje towarzyskie nastolatków
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1951
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste