publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 12.04.1998–19.10.2000

Dziennik prowadzony od 12.04.1998 do 19.10.2000 roku w Warszawie, fragmentami w Sarajewie. Wpisy nieregularne, często rzadziej niż raz na miesiąc, ale zwykle bardzo długie. Zawierają podsumowania stanu wewnętrznego i poczucia tożsamości autorki, w znikomym stopniu odzwierciedlając jej codzienność i wydarzenia z życia – nawet te, które stają się bezpośrednim bodźcem do pisania. 
Pierwsze wpisy świadczą o tym, że autorka zdecydowała się spróbować powrócić do prowadzenia dziennika po wieloletniej przerwie. Zastanawia się, czy jej się to uda i jaki będzie charakter zapisków. Od pierwszych stron obecny jest temat czytania prac poświęconych praktyce pisania dziennika, które zapewne stanowiły ważny bodziec do własnego pisania (Beatrice Didier i Allan Girard), a także samych dzienników: Frederica Amiela, Franza Kafki, Annais Nin, Zofii Nałkowskiej, Beniamina Constanta, Eugene Delacroix, Tomasza Manna. Autorka sporo miejsca poświęca omówieniu ich charakteru (sposobu pisania, głównych motywów) i snuje na marginesie lektury własne refleksje, w tym na temat (nie)podobieństwa pewnych cech diarystów i dzienników z autorką i jej dziennikiem. Pisanie własnego autorka łączy z momentami wewnętrznego ożywienia, potrzebą spisania „żywych” i zarazem „ożywiających” myśli, określając swój zwykły stan jako wycofanie z życia, pewną nieprzyjemną dla niej samej obojętność, poczucie odrealnienia itp. Dziennik pisany jest w momentach wyrwania z tych stanów (i pomaga się z nich wyrwać), dając poczucie kontaktu z samą sobą, z głębokimi, a na co dzień tłumionymi emocjami. Są to przede wszystkim: potrzeba bliskości, ale często i gniew na innych. Autorka doświadcza tego jako swojego problemu (depresji, nerwicy?) i podejmuje w trakcie pisania terapię psychoanalityczną [choć w dzienniku prawie nie poświęca jej uwagi]. Jednocześnie zapisuje swoje doświadczenia w relacjach z innymi, raczej dla niej frustrujące, ze względu na problem z asertywnością i poczucie, że nie potrafi być szczera i autentyczna. Ważna jest dla niej nowa (od wiosny 1999), ciekawa, ale trudna emocjonalnie i burzliwa znajomość z bośniackim pisarzem studiującym wtedy na CEU w Warszawie, a potem w LSE w Londynie, którego kilkakrotnie odwiedza w Sarajewie i Londynie. Wiele miejsca poświęca w dzienniku rozważaniu swoich uczuć i refleksji z nim związanych, w tym fantazmatów ofiarniczych, ale i duchowości w stylu Simone Weil, opartej na dążeniu do deziluzji i wyrzeczenia się własnego ja. Zapiski prowadzone drobnymi literami, czasem przez to aż trudno czytelnymi – autorka zresztą przyznaje kilkakrotnie, że ma to związek z obawą, aby ktoś ich nie przeczytał i zawstydzeniem ich treścią oraz stylem.

Miejsce powstania: 
Warszawa, Sarajewo
Opis fizyczny: 
[65] k. ; 23 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
Rękopis dostępny w celach badawczych, po rozmowie z autorką i na uzgodnionych z nią zasadach
Data powstania: 
Od 1998 do 2000
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
brak
Uwagi: 
Dziennik prowadzony w dziewięćdziesięciokarkowym, eleganckim zeszycie o szmaragdowozielonych, błyszczących, twardych okładkach z obrazkiem przedstawiającym rysunek kredką wiosennego lasu na przedniej okładce i podpisie nad nim i pod nim: „Les quatres saisons – le printemps”. Tylko sześćdziesiąt pięć kolejnych kart zapisanych, trzydzieście następnych pustych, na ostatniej stronie brudnopis wiersza. Zapis małymi lub bardzo małymi literami, gęsty ale dość dobrze czytelny. Zapis zwykle długopisem (czarny, niebieski, czerwony, różowy, fioletowy tusz), czasem czerwonym cienkopisem lub ołówkiem. Wpisy nieregularne – czasem nawet po dwumiesięcznej przerwie, ale zwykle dłuższe niż jedna karta. Dołączony czerwony zasuszony liść, zdjęcie formatu legitymacyjnego, pocztówka z reprodukcją obrazu Goi "Walczące koty".
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
12 kwi 1998
Główne tematy: 
czytanie dzienników intymnych i literatury przedmiotu ich dotyczącej, pisanie dziennika, związki, życie emocjonalne, kłopot z asertywnością, psychoanaliza
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1998 do 2000
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: