publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 1.01.1973–6.11.1977

Istotną część dzienników stanowią rozważania autorki na temat współczesnej młodzieży – analizę tę przeprowadza zarówno na podstawie przypadków swoich pacjentów, jak i spotykanych na ulicy młodych ludzi oraz historii zasłyszanych od przyjaciółek. Jest głęboko zażenowana zachowaniem i kulturą nastolatków, ich zapatrzeniem w siebie i wyłącznie we własne potrzeby. Problemów upatruje jednak nie w młodych ludziach, którzy sami z siebie mieliby lekceważyć prawo i obyczaje, ale w niewłaściwym ich wychowaniu przez rodziców: „Cóż, kiedy dziecko, zanim dojrzeje do refleksji i uświadomienia sobie hierarchii nakazów i zakazów moralnych z zasadniczym i wiodącym nakazem miłości – już wkracza w dżunglę społeczną szkoły podstawowej, z początku przestraszone czyhającymi zewsząd niebezpieczeństwami zaczepek, poszturchiwań, prześmiewań, złośliwości, potem przystosowując się do etyki »oko za oko«, do ulegania szantażowi drwin, do podporządkowania się, a nawet zasmakowania w »prawie dżungli«, a więc prawie silniejszego czy bardziej cwanego” (k. 10r).

Podobnie jak w przypadku dziennika z 1972 r., tutaj także odnaleźć można fragmenty poświęcone przygotowywanej powieści, przede wszystkim zarysowanie charakterystyki postaci oraz głównej osi fabularnej. Zapiski te uzupełniają wypisy z poezji oraz czytanych przez autorkę w gazetach felietonów. Ponadto Grabowska dużą uwagę przykłada do zrelacjonowania przebiegu Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w lipcu 1975 r. Ze smutkiem konkluduje, że nie jest to żaden wyraz dobrej woli ani wiążąca deklaracja dla któregokolwiek z państw, lecz zwykły przejaw strachu o własne istnienie: „Nasuwa się refleksja, że do takiego niebywałego aktu jednomyślności doprowadził absurdalny rozwój techniki i strach – zupełnie jednomyślny – przed ewentualnością wojny nuklearnej” (k. 27v). Interesującym fragmentem dzienników są wnioski autorki na temat badań poświęconych eksterioryzacji (out-of-the-body-experience), o których czytała dużo w okresie po śmierci męża: „Śmierć nie jest dla umierającego – jak to przyjmuje dotąd medycyna – utratą świadomości w ułamku sekundy, ale niezwykłym uaktywnieniem tej świadomości w czasie bezpośrednio przed biologicznym zgonem” (k. 33r).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Poznań
Opis fizyczny: 
96 k. ; 20,5 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1973 do 1977
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1767
Uwagi: 
Oprawa półsztywna, dziennik prowadzony niebieskim długopisem. Okazjonalne skreślenia i poprawki, pojedyncze partie tekstu podkreślone. Do k. 23r doklejona karta z „Tygodnika Powszechnego” z 5 stycznia 1974 r. z artykułem Jerzego Turowicza, „W stronę 2000”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
przemyślenia na temat współczesnej młodzieży, fragmenty poezji, bieżące wydarzenia światowe, komentarze polityczne, psychologia
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1973 do 1977
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: