Dziennik: 01.01–11.05.1909 (tom 63)
Dziennik prowadzony od 01.01.1909 do 11.05.1909, opatrzony przez autorkę numerem 63.
Tom obejmuje okres karnawału 1908, który Kieniewiczowa spędza w Dereszewiczach, a potem (od 22 stycznia) w Warszawie; okres w Bryniowie od końca marca do końca kwietnia oraz drugi okres w Warszawie od 1 do 11 maja 1909 roku.
Autorka relacjonuje przebieg dni po Nowym Roku, które spędza z rodziną w Dereszewiczach, potem wizyty towarzyskie na obiadach, rautach, balach, w operze i teatrze w Warszawie. Opisuje także wizyty w sklepach, kościołach, lekcje śpiewu oraz czas spędzony z matką i siostrą (mieszka u matki na Wiejskiej). W tym okresie z pewną niechęcią pisze o rodzinie w Dereszewiczach, z którą czuje się skonfliktowana. Z niechęcią przyjmuje też fakt, że bratowa urodziła trzeciego syna.
Około dwudziestu kart dziennika poświęca opisowi nauk prałata Załuskowskiego udzielanych damom z towarzystwa podczas rekolekcji wielkanocnych w połowie marca w Kościele Wizytek w Warszawie. W związku z rekolekcjami autorka przeżywa pewne rozterki moralne. Starając się podążać za naukami cenionego przez siebie spowiednika, postanawia porzucić myśl o napisaniu dramatu "Sataniello", a nawet nieodpowiednie jego zdaniem lektury. Kryzys na tym tle dochodzi najmocniej do głosu po powrocie na Polesie, w Wielki Piątek, kiedy to autorka postanawia więcej nie czytać książek teozoficznych i okultystycznych i oddać się całkowicie Chrystusowi. Przeżywa jednak – wyraźnie w związku z tym – momenty głębokiej apatii i depresji. W maju z żalem porzuca najpiękniejsze, jej zdaniem, o tej porze roku Bryniów i Dereszewicze, gdzie chętnie polowała w tym okresie z mężczyznami, i znów wyjeżdża do Warszawy, aby poddać się umówionej zimą kuracji, któa ma, zgodnie z zapewnieniami lekarza, umożliwić wreszcie zajście w ciążę. Polega ona na łyżeczkowaniu macicy w celu regeneracji skłonnego do zapaleń naskórka.
Na ostatnich stronach dziennika, autorka, odwołując się do figury Męczennicy, opisuje swój stan przed operacją i wkrótce po niej. Na wewnętrznej tylnej okładce dziennika akt zawierzenia Matce Boskiej Bolesnej.