publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 01.01–11.05.1909 (tom 63)

Dziennik prowadzony od 01.01.1909 do 11.05.1909, opatrzony przez autorkę numerem 63.

Tom obejmuje okres karnawału 1908, który Kieniewiczowa spędza w Dereszewiczach, a potem (od 22 stycznia) w Warszawie; okres w Bryniowie od końca marca do końca kwietnia oraz drugi okres w Warszawie od 1 do 11 maja 1909 roku.

Autorka relacjonuje przebieg dni po Nowym Roku, które spędza z rodziną w Dereszewiczach, potem wizyty towarzyskie na obiadach, rautach, balach, w operze i teatrze w Warszawie. Opisuje także wizyty w sklepach, kościołach, lekcje śpiewu oraz czas spędzony z matką i siostrą (mieszka u matki na Wiejskiej). W tym okresie z pewną niechęcią pisze o rodzinie w Dereszewiczach, z którą czuje się skonfliktowana. Z niechęcią przyjmuje też fakt, że bratowa urodziła trzeciego syna.

Około dwudziestu kart dziennika poświęca opisowi nauk prałata Załuskowskiego udzielanych damom z towarzystwa podczas rekolekcji wielkanocnych w połowie marca w Kościele Wizytek w Warszawie. W związku z rekolekcjami autorka przeżywa pewne rozterki moralne. Starając się podążać za naukami cenionego przez siebie spowiednika, postanawia porzucić myśl o napisaniu dramatu "Sataniello", a nawet nieodpowiednie jego zdaniem lektury. Kryzys na tym tle dochodzi najmocniej do głosu po powrocie na Polesie, w Wielki Piątek, kiedy to autorka postanawia więcej nie czytać książek teozoficznych i okultystycznych i oddać się całkowicie Chrystusowi. Przeżywa jednak – wyraźnie w związku z tym – momenty głębokiej apatii i depresji. W maju z żalem porzuca najpiękniejsze, jej zdaniem, o tej porze roku Bryniów i Dereszewicze, gdzie chętnie polowała w tym okresie z mężczyznami, i znów wyjeżdża do Warszawy, aby poddać się umówionej zimą kuracji, któa ma, zgodnie z zapewnieniami lekarza, umożliwić wreszcie zajście w ciążę. Polega ona na łyżeczkowaniu macicy w celu regeneracji skłonnego do zapaleń naskórka. 

Na ostatnich stronach dziennika, autorka, odwołując się do figury Męczennicy, opisuje swój stan przed operacją i wkrótce po niej. Na wewnętrznej tylnej okładce dziennika akt zawierzenia Matce Boskiej Bolesnej.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
(63ci tom) Dziennik rozpoczęty w Dereszewiczach w dzień Nowego Roku Czyli 1go Stycznia 1909go Skończony w poniedziałek 11/24go Maja 1909go roku w Warszawie
Miejsce powstania: 
Beyniów na Wołyniu, Warszawa
Opis fizyczny: 
[219] k.: 1 il.; 23 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Do celów badawczych.
Data powstania: 
1909
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2227-I-967
Tytuł kolekcji: 
Kolekcja Muzeum Wołyńskiego
Uwagi: 
Dziennik napisany czytelnym pismem, z rzadkimi poprawkami i podkreślenia autorki w kolorze czerwonym. Ważne dla siebie myśli Kieniewiczowa wypisuje większymi literami. Drobne partie dziennika pisane są w języku francuskim. Na początku dziennika został umieszczony obrazek pobożny z Mater Dolorosa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
1 sty 1909
Główne tematy: 
karnawał w majątku ziemskim na Polesiu i w Warszawie, rekolekcje wielkanocne, życie towarzyskie na Polesiu, leczenie bezpłodności, rozmyślania religijne
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1909
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: