publikacje

Wróć do listy

Badanie lekarskie

Akcja opowiadania Hanny Znatowicz Badanie lekarskie toczy się w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück i choć w treści dokumentu nie pada data, dzięki informacjom z innych tekstów autorki dotyczących pobytu w obozie możliwe jest umiejscowienie opowiadanej historii w 1944 r. Tekst jest opisem upokarzającej procedury tytułowego badania, jaką przechodzą nowo przybyłe więźniarki Ravensbrück: kobietom, wszystkim bez wyjątku, nakazywano rozebranie się do naga i wielokrotne okrążanie biegiem dziedzińca obozowego, w obecności obserwujących wszystko kilku młodych esesmanów. „Badanie” zdrowia polegało głównie na przyglądaniu się nagim kobietom – jak zaznacza narratorka, mężczyźni czynili to z wyraźnym obrzydzeniem. Poza esesmanami przy „badaniu” obecna była funkcjonariuszka, która sporadycznie i wyrywkowo spośród przebiegających kobiet zatrzymywała jedną i zaglądała jej do gardła. Znatowicz przedstawiła w opowiadaniu poczucie upokorzenia, lęku i bezsilności wobec zaistniałej sytuacji. Jedynym pozytywem „badania” wydaje się krótkie doświadczenie wspólnoty między upokorzonymi więźniarkami.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
2 k. ; 23,5 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziele Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
15529/II, mf 9879
Tytuł kolekcji: 
Utwory literackie i wspomnienia z lat 1945–1946 Hanny Znatowicz
Uwagi: 
Maszynopis z podpisem autorki na pierwszej stronie i parafką na kolejnej (długopis, ciemnoniebieski tusz). Poprawki długopisem i ołówkiem w przestrzeni wersowej. Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość scalona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
przybycie do obozu koncentracyjnego, procedury stosowane wobec więźniarek, bieg nagich kobiet, upokorzenie, lęk
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1944
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia