Alicja Wahl – malarka, rysowniczka, scenografka i animatorka życia kulturalnego Warszawy. Urodziła się 12 października 1932 r. w Warszawie, pochodziła z bogatej rodziny mieszczańskiej. Była córką Jana Wahla (wnuczką Ludwika Wahla) i Janiny (z domu Wróbel). Miała dwie siostry – bliźniaczkę Bożenę i młodszą Jolantę. Ojciec artystki brał udział w kampanii wrześniowej i po wielu perypetiach znalazł się z Armią Andersa we Francji skąd już nigdy nie powrócił do kraju. Zamieszkał w Calais, a potem w Paryżu. Warunki materialne rodziny po wojnie zasadniczo się pogorszyły. Janina porzucona przez męża sama musiała zarabiać na utrzymanie córek. Stosunki sióstr z matką były bardzo trudne, matka była skłonna do przemocy.
Bliźniaczki wyprowadziły się razem z domu w osiemnaste urodziny i zamieszkały w Konstancinie, w domu pisarza Romana Bratnego, który w 1954 roku został mężem Alicji Wahl. Studiowały razem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1952-1957, na wydziale malarstwa pod kierunkiem prof. Eugeniusza Eibischa, potem także ceramikę w pracowni prof. Wandy Golakowskiej. Od 1961 r. siostry wspólnie wystawiały swoje prace. W 1957 r. Alicja Wahl urodziła córkę Julię (Bratny). Około roku 1960 Roman, Alicja i Julia wyprowadzili się z Konstancina i zamieszkali w Warszawie, najpierw na Starym mieście przy ul. Świętojańskiej, a od 1962 r. na Żoliborzu, w świeżo wybudowanym segmencie na ul. Kaniowskiej. Niedługo potem wprowadziła się do nich Bożena, która mieszkała z siostrą do 1974 r. W 1968 r. Alicja Wahl rozwiodła się z Romanem Bratnym.
W 1976 Alicja Wahl sprzedała dom na ul. Kaniowskiej i rozpoczęła walkę o wybudowanie domu-galerii (prywatna galeria sztuki stała się jej marzeniem kilka lat wcześniej). Galerię udało się otworzyć w marcu 1979 r. Galeria Sztuki A. B. Wahl stała się ważnym miejscem na artystycznej mapie ówczesnej Warszawy, skupiała wokół siebie najwybitniejszych polskich malarzy, rzeźbiarzy i grafików. Wystawiali w niej m.in. Jan Lebenstein, Jan Tarasin, Teresa Pągowska, Franciszek Starowieyski, Tadeusz Brzozowski, Zdzisław Beksiński, Jacek Waltoś, Adam Hoffmann, Jacek Sienicki. W galerii organizowane były też retrospektywy m.in. Witkacego i Brunona Schulza. Od roku 1994 do 2003 mężem Alicji Wahl był pisarz Jerzy Żurek.
Artystka jako rysowniczka i ilustratorka współpracowała z czasopismami „Kultura”, „Ty i ja”, „Szpilki” i znanymi wydawnictwami. Razem z siostrą tworzyła też scenografię, w tym do wielu spektakli Teatru Telewizji, oraz kabaretów (np. Kabaret Starszych Panów – odcinek XVI „Zaopiekujcie się Leonem”), a także kostiumy do filmów. Siostry Wahl zasłynęły już w latach 60. rysunkami do dzieł m.in. Prousta, Kafki, Lampedusy, Witkacego. Wystawiały swoje prace nie tylko w polskich galeriach, ale także zagranicą m.in. w Paryżu, Nowym Jorku, Sztokholmie, Wiedniu i Berlinie.
Wnuczką artystki jest Natalia Luniak, projektantka zabawek, prezeska Fundacji im. Alicji i Bożeny Wahl.
Alicja Wahl zmarła 19 października 2020 r.