publikacje

Wróć do listy

Rzym II 1997–1998

Rękopis zawiera dwie relacje z wycieczek do Rzymu – z 1997 i 1998 r., odbywanych z bliską osobą lub osobami, oraz luźne notatki. W pierwszej relacji autorka wymienia odwiedzane miejsca w Rzymie, m.in. pomnik i most Garibaldiego, Zatybrze, kościoły (m.in. bazylikę św. Piotra, bazylikę Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, kościół św. Piotra in Montorio, kaplicę Męczeństwa św. Piotra, kościół św. Sabiny, kościół Il Gesu, bazylikę św. Pawła za murami, kościół Kościół Domine Quo Vadis w Palmis k. Rzymu), Piazza Venezzia, Forum Trajana, Forum Romanum, muzea Kapitolu, świątynię Antonina i Faustyny, Palatyn, Colloseum, Torre Borgia, Zamek Anioła, Piazza Navona, Panteon, Mauzoleum Augusta i jego rodziny, cmentarz Verano. Autorka nieco szerzej opisuje architekturę obiektów, które zrobiły na niej wrażenie. Zapiski mają charakter raczej lakoniczny, dokładniejsze opisy dotyczą nielicznych obiektów. Zamieszczone są również wzmianki dotyczące jedzenia i poruszania się komunikacją miejską oraz cen produktów. Szumańska wspomina o manifestacji komunistów, powodującej utrudnienia w poruszaniu się po mieście. Poza tym spotyka się w Rzymie ze swoją znajomą – siostrą Teresą (najprawdopodobniej siostrą ze stowarzyszenia misyjnego Sœurs Blanches, którą poznała w Tunezji). Ważnym wydarzeniem z perspektywy autorki jest także obecność na audiencji generalnej u papieża Jana Pawła II (7 maja): „(...) pojawia się Papież w swoim papamobilu, opalony, uśmiechnięty, w dobrej formie, napawa to wielką radością, wzruszeniem. Ale jaki bezbronny i w każdej chwili wystawiony na cios, nikt tego nie upilnuje, tylko Opatrzność. Widać, że Jej zawierzył do końca” (I, k. 56). Późniejsza relacja jest podobna do tej z 1997 r. Autorka wspomina o zwiedzaniu placu św. Piotra, zachodzi również m.in. do kościoła Santa Maria in Portico in Camptitelli, na Most Mulwijski, plac Augusta, Porta Portese, do bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, Muzeum Nazzionale, bazyliki Matki Bożej Anielskiej i Męczenników, bazyliki Matki Bożej in Cosmedin, Teatru Marcellusa, na cmentarz Verano, Palatyn, do willi Borghese, term Karakali, mauzoleum Konstancji – córki Konstantyna. Duże wrażenie na Szumańskiej robi kościół św. Praksedy, gdzie zachwyca się pięknymi mozaikami.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Rzym
Opis fizyczny: 
96 k. ; 11 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1997 do 1998
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
akc. 16/09/6
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Ewy Szumańskiej
Uwagi: 
Zapiski prowadzone są niebieskim i czarnym długopisem oraz ołówkiem. Pismo stosunkowo czytelne. Zapiski mają charakter brulionowy (bieżące notatki z podróży). Rękopis zawiera dwie oddzielne paginacje: I – relacja z 1997 r. (karty 3–61); II – relacja z 1998 r. (karty 62–89). W związku z tym cytaty zostały oznaczone: nr paginacji/nr strony. Zakres chronologiczny: 30.04–14.05.1997; 1–23.05.1998. W notatniku znajdują się luźne zapiski, takie jak lista rzeczy do spakowania, lista zakupów, adresy, słówka w języku włoskim.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
zwiedzanie Rzymu i okolic, zabytki, kościoły, audiencja papieża, dziennik podróży, diarystyka kobieca, itinerarium podróży, religijność
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1997 do 1998
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: