publikacje

Wróć do listy

Róża Katzenellenbogen do Oskara Katzenellenbogena (Ostapa Ortwina), 8.08.1905

List Róży z 8 sierpnia 1905 r. jest odpowiedzią na list Ostapa Ortwina z 6 sierpnia, pisany z Reichenhall, w którym autor dopytuje, czy Róża nadal jest w Krynicy, co robi, jaka jest pogoda, jakie jej samopoczucie itd. Prosi, by pisała więcej. Na początku swojej wiadomości autorka wyjaśnia konwencjonalnie, że przez ostatnie trzy dni nie pisała do niego, przy okazji podaje informację o wysłanych i otrzymanych listach. Dalej wspomina, że spotykała się z tutejszym towarzystwem na spacerze i w restauracji, ale stwierdza, że nie ma o czym mówić. Spotkała też znajomych („Winka z ojcem”), którzy pytali o Ostapa. Informuje, że wyjeżdża w niedzielę, więc daje rady co do ewentualnych listów, aby były wysłane rano, wtedy będzie mogła je odebrać jeszcze na miejscu. Ostatnie słowa dotyczą jej samopoczucia podczas rozłąki z Ortwinem: „Te ostatnie dni takie chmurne, smutne jak mnie w duszy”.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Tartarów
Opis fizyczny: 
4 s.
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
ogólnodostępny w wersji elektronicznej
Data powstania: 
1905
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
DE-17284
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Ostapa Ortwina
Uwagi: 
Listy uporządkowane chronologicznie przez redakcję Archiwum Kobiet. Pismo raczej czytelne, autorka posługuje się piórem. Brak paginacji.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
8 sie 1905
Główne tematy: 
samopoczucie, pobyt w uzdrowisku, tęsknota, relacje męsko-damskie, korespondencja miłosna, uwagi na temat pisania listów
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1905
Nośnik informacji: 
papier
strona www
Gatunek: 
list