publikacje

Wróć do listy

Róża Katzenellenbogen do Oskara Katzenellenbogena (Ostapa Ortwina), 21.08.1905

List z 21 sierpnia 1905 r., pisany we Lwowie do Ostapa Ortwina, przebywającego w uzdrowisku w Reichenhall, to odpowiedź na list narzeczonego z 18 sierpnia. Pierwsze zdanie listu odnosi się po raz kolejny w korespondencji do powrotu autorki do rodzinnego Lwowa z Tartarowa: „Zupełnie źle mnie Żabuś zrozumiał – nie byłam wcale pewną, że mnie będzie odprowadzać, wtedy tylko wiedziałam o tym, no tak, wiedziałam, jakby mi to Żabuś powiedział, a właściwie to czułam w duchu, że Żabuś jest przy mnie i dlatego wiedziałam”. List jest krótki, dość enigmatyczny, kokieteryjny. Autorka pisze, że noc była bardzo piękna, ponadto: „Zdaje mi się, że tam czegoś nie skończyłam, opuściłam jakieś słowa i myślałam, że Żabuś będzie jak zazwyczaj ciekaw, co właśnie, co chciałam powiedzieć. A wie czy nie wie? Z pewnością nawet nie wie, bo ja nie chcę, Oskar! To – –”. Być może jest to aluzyjna odpowiedź do prośby Ortwina wyrażonej w jednym z poprzednich jego listów o pewne sformalizowanie ich związków (być może chodzi o ślub, być może o oficjalne zaręczyny). W post scriptum autorka dopisuje: „Nie kupować! Nie wolno!” – Ostap w swoim liście wspominał, że zobaczył piękne broszki w przystępnej cenie. Na koniec Róża dopytuje, czy lekarz nie radzi Ostapowi zostać w Reichenhall jeszcze trzy, a nie dwa tygodnie.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Lwów
Opis fizyczny: 
3 s.
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
ogólnodostępny w wersji elektronicznej
Data powstania: 
1905
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
DE-17284
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Ostapa Ortwina
Uwagi: 
Listy ułożone chronologicznie przez redakcję Archiwum Kobiet. Pismo raczej czytelne, autorka pisze piórem. Brak paginacji.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
21 sie 1905
Główne tematy: 
uczucia, narzeczeństwo, ślub, relacje męsko-damskie, korespondencja miłosna, kuracja lecznicza, pobyt w uzdrowisku, bliskość, tęsknota, powrót do domu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1905
Nośnik informacji: 
papier
strona www
Gatunek: 
list