publikacje

Wróć do listy

Róża Katzenellenbogen do Oskara Katzenellenbogena (Ostapa Ortwina), 16.08.1905

List z 16 sierpnia 1905 r., pisany ze Lwowa po powrocie autorki z uzdrowiska, do Ostapa Ortwina, przebywającego w uzdrowisku w Reichenhall. Odpowiedź na list narzeczonego z 14 sierpnia. Róża pisze na początku, że wiedziała, że Ostap będzie ją odprowadzał „wirtualnie” – list z Reichenhall przyszedł do Lwowa w dniu jej przyjazdu. Oskar pisał w nim, że myślami będzie towarzyszył Róży w powrocie do Lwowa, ponadto dopytywał o zdrowie, podróż itp. Autorka przyznaje, że jest zmęczona, pisze: „Nie pytaj się, nie bądź tak ciekawy” i powtarza to samo w post scriptum. Przytoczone słowa mogą być też aluzją do listu Ostapa z 13 sierpnia, w którym ten zapowiadał, że będzie oczekiwał stanowczej odpowiedzi na postawione dawno pytanie, dotyczące najpewniej ślubu lub oficjalnych zaręczyn: „Mam i ja pewne zapytania. Nie chciałbym Cię znienacka zaskoczyć. Muszę Ci przypomnieć, że mi raz w zimie, u mnie w pokoju [...] przyrzekłaś wyraźnie w jesieni po powrocie z Krynicy dać odpowiedź. [...] teraz o tę odpowiedź pytać będę, a masz dosyć jeszcze czasu, aby się po tylu latach na coś stanowczego zdecydować. Myślę, że żadną miarą nie możemy dalej tak trwać w zawieszeniu, a myślę także, że mi życie bez Ciebie przestaje w ogóle być możliwe. Myślę też, żeś mi przyrzeczenia tego nie dała dla zbycia się”.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Lwów
Opis fizyczny: 
2 s.
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
ogólnodostępny w wersji elektronicznej
Data powstania: 
1905
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
DE-17284
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Ostapa Ortwina
Uwagi: 
Listy ułożone chronologicznie przez redakcję Archiwum Kobiet. Pismo raczej czytelne, autorka pisze piórem. Brak paginacji.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
16 sie 1905
Główne tematy: 
uczucia, samopoczucie, relacje męsko-damskie, ślub, narzeczeństwo, bliskość, korespondencja miłosna, kuracja lecznicza, pobyt w uzdrowisku, powrót do domu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1905
Nośnik informacji: 
papier
strona www
Gatunek: 
list