publikacje

Wróć do listy

Relacja Morii Wotowelskiej z zajść studenckich na USB w Wilnie w listopadzie 1931 r.

Relacja obejmuje wydarzenia mające miejsce 10 listopada 1931 r.; wypowiedź Wotowelskiej dotyczy trudności, z jakimi mierzyła się kadra na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Wówczas, wśród społeczności studenckiej, istniał wyraźny podział na „studentów chrześcijan” i „studentów Żydów”. Doprowadziło to do zamieszek i zajść o charakterze antysemickim. 

Relację rozpoczyna autorka od informacji na temat jej uzgodnień, które poczyniła z kolegą ze studiów (Jakóbem Feldmanem) wieczorem 9 listopada. Umówili się oni, że jeżeli dnia następnego – 10 listopada – na Uniwersytecie dojdzie do jakichkolwiek zamieszek, mężczyzna przyjdzie po Morię do Zakładu Śniadeckich. Wotowelska wspomina, że – zgodnie z ich obawami – 10 listopada przed wykładem z fizyki prof. Władysława Dziewulskiego „doszło do znacznych zajść”. Opis autorki nie jest jednak dokładny – nie precyzuje ona, co kryje się pod sformułowaniem „znaczne zajścia”. Moria relacjonuje jedynie, że gdy już się rozpoczęły, zdecydowała się natychmiast opuścić salę. W swojej wypowiedzi nie odnosi się jednak do emocji, jakie jej towarzyszyły. Relacja kończy się na informacji, iż autorce nie udało się nigdzie znaleźć jej kolegi Feldmana. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wilno
Opis fizyczny: 
2 k. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1931
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
F 175 ap. 1(I) A b. 605
Tytuł kolekcji: 
Akta dochodzenia wstępnego w sprawie zaburzeń studenckich w listopadzie 1931 r.
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Relacja spisana została przez jednego z sędziów Sądu Akademickiego. Protokołował prof. Iwo Jaworski
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
24 lis 1931
Główne tematy: 
przemoc fizyczna, przemoc symboliczna, demonstracja, wykluczenie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1931
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
mikrofilm
Gatunek: 
relacja