publikacje

Wróć do listy

Refleksje z pracy nauczycielskiej w latach 1948–1977

W konkursowej pracy Jadwiga Czeszyk wspomina okres swojej aktywności zawodowej. Po zdanej w 1946 r. maturze zaczęła pracować najpierw jako sekretarka w Gimnazjum i Liceum Handlowym w Suwałkach, a wkrótce równolegle jako nauczycielka w tej samej placówce. W kolejnych latach kontynuowała naukę, studiując na Akademii Handlowej w Poznaniu, gdzie uzyskała dyplom ekonomistki. Marzyła o studiach polonistycznych, lecz ostatecznie wybrała AH, obawiając się, że jako córka „kułaka” będzie mieć trudności przy przyjęciu na polonistykę. Czeszyk opisuje początki w zawodzie, m.in. zmieniającą się atmosferę w oświacie: od powojennej euforii po efekty przybierającego na sile stalinowskiego terroru, ukazuje również ówczesne warunki pracy nauczyciela i rozumienie misji zawodu nauczyciela przez nią samą oraz związane z tym perypetie (konflikt pomiędzy władzą a ideałami). Autorka niekiedy wzmiankuje o życiu prywatnym (małżeństwo i początki wspólnego życia), jednak osobiste zapiski pojawiają się wyraźnie na marginesie wspomnień nauczycielskich i nawet wówczas odnoszą się do życia zawodowego autorki i jej roli jako nauczycielki. Uczyła geografii, niemieckiego, pracowała w bibliotece w Suwałkach i w Ełku. Po przeprowadzce do Białegostoku zatrudniła się najpierw jako nauczycielka w szkole średniej, później pracowała jako nauczycielka akademicka w Szkole Inżynierskiej oraz Filii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uczyła aż do przejścia na emeryturę w 1977 r. Równolegle z pracą dydaktyczną podjęła pracę naukową. Swoje zapiski Czeszyk kończy refleksją na temat zmiany (na lepsze) sytuacji nauczyciela w latach 80. w porównaniu z okresem, kiedy sama pracowała. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Białystok
Opis fizyczny: 
80–89 k. luź. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1988
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 82/91
Uwagi: 
Praca nadesłana na ogólnopolski konkurs ogłoszony przez Duszpasterstwo Nauczycieli w Gdańsku w 1988 r. pod patronatem bp. Tadeusza Gocławskiego: 1. Pamiętnik lub wspomnienie nauczycieli uczących w latach 1945–1956. 2. Wypowiedź pt. „Kim właściwie jestem jako nauczyciel?”. Maszynopis o charakterze czystopisu. Drobne poprawki długopisem (niebieski tusz). Na pierwszej karcie wspomnień odręczny dopisek z danymi autorki: adres, nazwisko (długopis, niebieski tusz). Luźne karty zebrane spinaczem. Na pierwszej karcie w prawym górnym rogu wpisana data wpłynięcia (prawdopodobnie) dokumentu do archiwum: 1988 r. (długopis, ciemnoniebieski tusz). Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Na ostatniej karcie podpis autorki (długopis, niebieski tusz) wraz z adresem i krótką notką na temat wspomnień.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
praca nauczycielki po wojnie, skutki stalinowskiego terroru w oświacie, edukacja w PRL
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1946 do 1988
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia