publikacje

Wróć do listy

Pieski

Autobiograficzne opowiadanie w trzech częściach. Miejscem akcji opowiadania I. Pieski jest okupowana Warszawa jesienią 1939 r. Opowiadanie z narracją pierwszoosobową zawiera opis trudności aprowizacyjnych – problemu z dostępem do wody i żywności. Główne wydarzenia rozgrywają się przy hydrancie, gdzie mieszkańcy Warszawy oczekują w kolejce po wodę. Panuje nastrój przygnębienia, beznadziei i bierności, co uwidacznia się również w ludzkim wyglądzie. Monotonię przerywa incydent z udziałem wojsk niemieckich – żołnierze rzucają w tłum kilka bochenków chleba, wywołując skrajne reakcje wśród Polaków: część rzuca się na chleb, co powoduje oburzenie pozostałych zgromadzonych i urągliwy śmiech niemieckiego oficera. Po chwili uwaga narratorki koncentruje się na bezpańskim, rasowym szczeniaku, który niespodziewanie pojawia się u jej stóp. Towarzyszy temu refleksja: w normalnych – przedwojennych – okolicznościach zwierzę wzbudziłoby odruch litości i czułości. Tymczasem wszyscy zgromadzeni starają się ignorować zwierzę i nie okazywać mu żadnych uczuć. Rozchodzą się, a pies pozostaje. W opowiadaniu wyczuwalnę są żal i tęsknota za utraconą normalnością, za – wydawałoby się – powszednimi i zwyczajnymi ludzkimi odruchami. Utwór utrzymany w ponurym i przygnębiającym tonie.

Akcja opowiadania II. Pieski toczy się w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück w 1944 r. Poznajemy historię niezwykłej więzi pomiędzy jedną z nowo przybyłych więźniarek – wywiezionej z Ochoty wraz z innymi warszawiankami podczas powstania warszawskiego – i jej psem, białym foksterierem, który razem z nią trafił do obozu. Mimo że psiak został odebrany swej pani zaraz po przybyciu do obozu, co noc udaje mu się odnaleźć właścicielkę, radośnie ją wita i zasypia u jej stóp. Rankiem pojawia się żołnierz i psa zabiera. Sytuacja powtarza się kilkakrotnie. Ostatecznie pies zostaje zabrany przez oficera SS i towarzyszącą mu funkcjonariuszkę. Wśród psich protestów i łkań więźniarki pada zapewnienie ze strony funkcjonariuszki, że psu nie stanie się krzywda. Narratorkę dręczą jednak wątpliwości, czy zapewnienie Niemki było szczere. Opowiadanie nasycone jest poczuciem niepewności i samotności oraz lękiem przed nową, nieznaną rzeczywistością.

Opowiadanie  III. Pieski, którego akcja również toczy się w Ravensbrück, zawiera opis fragmentu obozowej codzienności – brutalnego, porannego apelu. Obozowa funkcjonariuszka dokonuje inspekcji w asyście pięknego, olbrzymiego owczarka. Narratorka relacjonuje uczucie grozy i poniżającego strachu, odczuwanego na widok zwierzęcia specjalnie wyszkolonego do atakowania więźniów. Obraz ten przywołuje wspomnienie innego zdarzenia z pobytu w obozie: pewnego wieczoru, nie mogąc uciszyć „Warszawianek” (uczestniczek powstania warszawskiego), blokowa straszy je wizją obozowych psów wpuszczonych do baraku i rozszarpujących kobiety – to skutecznie ukróca wszelkie rozmowy i przeraża wszystkie więźniarki. Narratorka zestawia obraz agresywnego, niebezpiecznego zwierzęcia, będącego narzędziem oprawców, ze wspomnieniem psów, które były dla niej kiedyś synonimem ufności, oddania i przyjaźni. W tekście brakuje dat dziennych czy nawet rocznych. Obecność więźniarek „Warszawianek” może jednak wskazywać na rok 1944, kiedy do Ravensbrück trafiały transporty z Warszawy po powstaniu warszawskim, co autorka wprost zaznaczała w innych tekstach.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
7 k .; 20,5 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
15529/II, mf 9879
Tytuł kolekcji: 
Utwory literackie i wspomnienia z lat 1945–1946 Hanny Znatowicz
Uwagi: 
Maszynopis, na pierwszej stronie podpis, na pozostałych parafka autorki (długopis, ciemnoniebieski tusz). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką). Zapis czystopisowy.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
okupacja niemiecka, apatia, przygnębienie, tęsknota za utraconą normalnością, obojętność w stosunku do bezpańskiego psa, zwierzęta w obozie koncentracyjnym, represje niemieckich funkcjonariuszy wobec więźniarek obozu koncentracyjnego, głód, zezwierzęcenie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia