publikacje

Wróć do listy

Pamiętnik osadnika

Pamiętnik z początków osadnictwa na ziemiach zachodnich po drugiej wojnie światowej, podzielony na trzy części. W pierwszej Dąbrowska opisuje koniec wojny i towarzyszące temu wydarzenia: masową ucieczkę cywilów niemieckich przed zbliżającym się frontem Armii Czerwonej, wkroczenie wojsk radzieckich i swoją ucieczkę w stronę Kępna. Pamiętnik zawiera m.in. relację autorki z wyzwolenia, które wyglądało inaczej, niż sobie wyobrażała: „Przestraszeni uciekliśmy w milczeniu – nawet nikt z muzykantów nie zagrał marsza powitalnego”. Część druga pamiętnika obejmuje okres „oleśnicki”, czyli czas, kiedy Dąbrowska przeniosła się z Kępna do Oleśnicy i pracowała w starostwie. Sportretowała ówczesną Oleśnicę – wciąż zamieszkałą w sporej części przez Niemców: jej mieszkańców, warunki życia i ówczesny charakter miasta. Ostatnia część wspomnień dotyczy pracy autorki w bibliotece, którą podjęła ona w 1947 r. Opisała też działalność kulturalną i artystyczną prowadzoną przez tę instytucję – Dąbrowska przedstawiła tam m.in. swoich współpracowników. Pamiętnik kończą zapiski dotyczące wydarzeń z 1955 r.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Oleśnica
Opis fizyczny: 
10 k. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1969
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
14492/II, mf 4946
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki osadników z pow. oleśnickiego zgłoszone na konkurs organizowany w 1969 r. przez Dolnośląskie Towarzystwo Oświatowe. Oddział Powiatowy w Oleśnicy
Uwagi: 
Maszynopis z podpisem autorki na końcu pamiętnika (pióro, czarny atrament). Nieliczne poprawki ołówkiem w przestrzeni wersowej. Pamiętnik jest częścią zbioru pamiętników osadników z powiatu oleśnickiego, zgłoszonych na konkurs organizowany w 1969 r. przez Dolnośląskie Towarzystwo Oświatowe, Oddział Powiatowy w Oleśnicy. Pamiętnik Anny Dąbrowskiej zamieszczony pod numerem 1.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
koniec drugiej wojny światowej, ucieczka niemieckiej ludności cywilnej, wkroczenie wojsk radzieckich, ucieczka przed Armią Czerwoną, życie powojenne na tzw. ziemiach odzyskanych, praca w starostwie, praca w bibliotece, działalność kulturalna i oświatowa, portret Oleśnicy, zniszczenia wojenne Oleśnicy
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1955
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia