publikacje

Wróć do listy

Pamiętnik Henryki Florek

Pamiętnik Henryki Florek zawiera uporządkowane zapisy opatrzone datami, oznaczające dni, w których autorka spisywała wydarzenia z przeszłości. Wspomnienia są opatrzone dodatkowo bieżącymi komentarzami. Florek sięga pamięcią do swego dzieciństwa, opisuje poszczególne etapy edukacji (od szkoły podstawowej do studiów), które były dla niej szansą na awans społeczny. Jednym z wczesnych i ważnych wydarzeń było rozpoczęcie nauki w Piaskach Lubelskich („epokowe wydarzenie”), szczególną wartością darzyła kontakt z nauczycielką Drylską („cicha bohaterka”), która motywowała swoją podopieczną do nauki. Autorka zastanawia się, co sprawiło, że stała się pilną uczennicą, i stwierdza, że mogła to być „ambicja wiejskiego dziecka, które chciało udowodnić, że nie jest gorsze od tych miejskich”. O możliwość wyższego wykształcenia musiała walczyć z rodzicami, zwłaszcza z matką. Motyw trudnej relacji z matką powraca we wspomnieniach Florek, która zapisuje, że była strofowana za czytanie książek, matka zarzucała jej opieszałość („lenistwo do roboty”) i bezustannie zmuszała do prac w gospodarstwie. Autorka pragnęła wyrwać się ze swego środowiska i krytykowała później ogólną ideę ogniska domowego: „rodzina to prawie zło konieczne, którego – o ile można – należy unikać”. W czasie pisania pamiętnika miała dwadzieścia pięć lat, pracowała i była stanu wolnego. Planowała w przyszłości wyjść za mąż (tylko z miłości) i urodzić dzieci lub mieć dzieci, ale nie męża. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Pułtusk
Opis fizyczny: 
44 k. ; 29,7 cm.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1962
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
II 77
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Pamiętnik Henryki Florek został napisany na „Wielki konkurs na pamiętniki" (grudzień 1961), zorganizowany przez Komitet Badań nad Kulturą Współczesną PAN we współpracy ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej, Zakładem Socjologii Wsi PAN i Ludową Spółdzielnią. Wybrane teksty zostały opublikowane w dziewięciotomowym wydaniu pamiętników młodzieży wiejskiej „Młode pokolenie wsi Polski Ludowej”. Wspomnienia Florek nie były publikowane, zostały przepisane z oryginału przez Ośrodek Dokumentacji Pamiętnikarskiej, działający w ramach Komisji Badań nad Kulturą Współczesną PAN.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
edukacja wyższa kobiet, relacja z matką, ucieczka ze wsi do miasta, awans społeczny, walka z rodziną o możliwość kształcenia się, sprzeciw wobec życia rodzinnego, negatywne strony funkcjonowania w rodzinie, wpływ nauczycieli na rozwój uczennic
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1962
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste