publikacje

Wróć do listy

Oto jest moje pole bitwy

Wspomnienia Krystyny Raczyńskiej nadesłane na konkurs dotyczący powodzi z 1997 r., zgłoszone w kategorii „Wspomnienia uczestnika powodzi”. Autorka rozpoczyna precyzyjnym opisem wczesnego ranka, kiedy woda zalała ulice Opola, m.in. wymieniając poszczególne obszary miasta stopniowo zalewane przez czterometrową falę powodziową. Następnie wraca do dni poprzedzających powódź – opisuje nastroje mieszkańców, kolejne komunikaty powodziowe, zdecydowane działania jednych, wahanie i niedowierzanie większości. Autorka – mieszkanka parteru w bloku – wspomina, że dopiero energia 16-letniego syna pobudziła ją samą do działania („Jego determinacja udzieliła się i mnie, i pomyślałam, że może warto popanikować, zwłaszcza że w czwartek, a najdalej w piątek wyjeżdżam przecież z młodszym synem na planowane od trzech lat wakacje nad morze. Co będzie, jeśli woda zaleje ulice na tyle, że nie będziemy mogli się wydostać z Zaodrza?”. Wciąż jednak bardziej była skłonna odrzucić realność zapowiadanej katastrofy, ze zdziwieniem i zaciekawieniem obserwując nagle zmienione, niezwykle ożywione miasto. Wspomnienia są w istocie świetnym, reporterskim opisem przeżyć autorki z powodzi tysiąclecia. Dowcipnie, obrazowo, z dystansem i umiejętnością uchwycenia różnych punktów widzenia autorka przedstawiła losy swoje oraz mieszkanek i mieszkańców Opola w czasie lipcowej powodzi. Zapiski ukazują nie tylko sam kataklizm, lecz również dni poprzedzające kulminacyjną falę. Będąc bezpośrednią uczestniczką opisywanych zdarzeń, Raczyńska wiernie i żywo oddała emocje towarzyszące tamtym chwilom.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Opole
Opis fizyczny: 
[14] k. luź ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1997
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 46/98
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia pisane na konkurs dot. powodzi na Dolnym Śląsku w 1997 r.
Uwagi: 
Kserokopia wydruku komputerowego o charakterze czystopisu. Zapis jednostronny. Wspomnienia są częścią zbioru obejmującego siedem konkursowych prac nadesłanych na konkurs „Powódź” - konkurs na fotografię, reportaż, artykuł i wspomnienie z lipcowej powodzi 1997 r., organizowany przez ZNiO, red. Miesięcznika „Odra” oraz Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
powódź tysiąclecia 1997, postawy ludzkie w obliczu zagrożenia, zniszczenia powodziowe, relacje sąsiedzkie, kataklizm
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1997
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia