publikacje

Wróć do listy

Oto jest moje pole bitwy

Wspomnienia Krystyny Raczyńskiej nadesłane na konkurs dotyczący powodzi z 1997 r., zgłoszone w kategorii „Wspomnienia uczestnika powodzi”. Autorka rozpoczyna precyzyjnym opisem wczesnego ranka, kiedy woda zalała ulice Opola, m.in. wymieniając poszczególne obszary miasta stopniowo zalewane przez czterometrową falę powodziową. Następnie wraca do dni poprzedzających powódź – opisuje nastroje mieszkańców, kolejne komunikaty powodziowe, zdecydowane działania jednych, wahanie i niedowierzanie większości.

publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia „Malwy” z powodzi na Dolnym Śląsku w 1997 r.

 Autorka występująca pod pseudonimem „Malwa” opisała swoje przeżycia z tzw. powodzi tysiąclecia i zalanie domu. W 1997 r. mieszkała z rodziną (mężem, dwoma synami i córką) w podwrocławskiej wsi. Wspólnie z mężem prowadziła firmę we Wrocławiu, w domu na wsi dodatkowo mieli pracownię. Autorka opisała codzienność przed kataklizmem: wyjazd dzieci na wakacje, podróż służbową męża. Podczas ewakuacji wioski ze zdziwieniem obserwowała niemrawe przygotowania mieszkańców, nie rozumiała ich bierności.

publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia „Budzisławy” z powodzi na Dolnym Śląsku w 1997 r.

Wspomnienia mieszkanki Wrocławia nadesłane na konkurs na temat powodzi z 1997 r. zgłoszone w kategorii Wspomnienia uczestnika powodzi. Autorka kryjąca się pod pseudonimem „Budzisława” opisała swoje przeżycia z tzw. powodzi tysiąclecia w lipcu 1997 r., która nawiedziła m.in. południową i zachodnią Polskę. Autorka, bezpośrednia uczestniczka wydarzeń, ukazała tragizm sytuacji – powoli nadchodzącą katastrofę, brak przygotowania większości wrocławian, atak żywiołu.

publikacje

Wróć do listy

Kulminacyjna fala

Anonimowe wspomnienia autorki z Kędzierzyna-Koźla, nadesłane na konkurs dotyczący powodzi  z 1997 r. zgłoszone w kategorii „Wspomnienia uczestnika powodzi”. Autorka, kryjąca się pod godłem „Bogda” opisuje swoje przeżycia z lipca 1997 r., z tzw. powodzi tysiąclecia, która nawiedziła wówczas m. in. południową i zachodnią Polskę.