Opowiadania Katarzyny Smreczyńskiej
Zbiór zawiera rękopisy kilku opowiadań Katarzyny Smreczyńskiej: Pierwsze kroki, Prządki, Do dzieci... [z wędrówek z Krakowa], Wigilia św. Wojciecha, Dwie siostry, Głupi Kubuś, Całe życie utrapienie. Dotyczą one życia prostych ludzi na podhalańskiej wsi, wędrówek, podczas których prosi się o nocleg u obcych ludzi, opieki nad zwierzętami domowymi, przywołują czasy, gdy prządki odwiedzały po pracy domy na wsi, by snuć opowieści, i dotykają problemów życia na wsi: wiary, wierności, celebrowania świąt, biedy i ubóstwa.
Miejsce powstania:
s.l.
Opis fizyczny:
84 s.
Postać:
synkretyczna
Technika zapisu:
rękopis
Język:
Polski
Miejsce przechowywania:
Dostępność:
dostępny do celów badawczych
Data powstania:
1930
Stan zachowania:
dobry
Sygnatura:
8682 IV
Uwagi:
Papier żółty, gładki, zapisany czarnym atramentem. Pismo czytelne, dużo skreśleń i nadpisań nad wierszami. Opowiadania spisane zostały prawdopodobnie przez córkę Marię lub innego piśmiennego członka rodziny autorki. Powszechnie uważa się, że Smreczyńska była niepiśmienna. Pierwszy rękopis w zbiorze pisany jest jednak innym charakterem pisma i zdaje się, że sporządziła go osoba początkująca w pisaniu. Być może opowiadania te spisała sama Smreczyńska. W zbiorze sporo jest skreśleń, dopisków nad wierszami, prawdopodobnie jest to redakcja samego Władysława Orkana, który zajmował się tekstami matki.
Słowo kluczowe 1:
Słowo kluczowe 2:
Słowo kluczowe 3:
Osoba, której dotyczy treść:
Główne tematy:
życie na wsi, wiara, edukacja, niepiśmienność, alfabetyzm, analfabetyzm, bieda, ubóstwo, praca na roli, gościnność, święta
Zakres chronologiczny:
Od 1860 do 1930
Nośnik informacji:
papier
strona www
Gatunek:
teksty literackie