publikacje

Wróć do listy

Notatnik z Wrocławia

Autorką pamiętnika jest Zuzanna Borowicz, studentka Akademii Medycznej. Wspomnienia dotyczą okresu dwóch miesięcy 1945 r. i obejmują wspólne przeżycia autorki i jej najbliższej przyjaciółki, które w lipcu owego roku przyjechały do Wrocławia z myślą o studiowaniu medycyny. Zuzanna opisuje zarówno początki pobytu we Wrocławiu (m.in. zakwaterowanie w pustej sali w klinice), jak i początki formowania się uczelni medycznej po wojnie, np. pracę Straży Akademickiej. Wspomina początkowy chaos w organizacji uczelni, problemy z aprowizacją oraz prace remontowe i porządkowe na terenie klinik, które były głównym zadaniem przyszłych studentów. Zapiski są pełne zapału i nadziei – pokazują niecierpliwe oczekiwanie na rozpoczęcie studiów. Autorka opisuje sposób organizacji nauki poprzedzający formalne otwarcie uczelni, życie towarzyskie i rozrywki, m.in. przywołuje wspomnienie dansingu, będące ciekawym przykładem nocnego życia ówczesnego Wrocławia. Wspomina również o warunkach egzystencji pozostałych w mieście Niemek. Zapiski kończy relacja z przygotowań do egzaminów wstępnych na wydział lekarski.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętnik studentki Akademii Medycznej
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
20 k. ; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
14574/II, mf 5035
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki studentów wrocławskich z lat 1946–1949 napisane na konkurs Instytutu Socjologicznego (Uniwersytetu Łódzkiego)
Uwagi: 
Maszynopis z licznymi poprawkami w przestrzeni wersowej, dokonanymi ołówkiem i piórem (niebiesko-czarny atrament). Nieliczne dopiski ołówkiem w przestrzeni międzywersowej i na odwrocie stron. Na pierwszej i ostatniej karcie odręczny, częściowo zamazany adres, nazwisko (najprawdopodobniej Borowicz Zuzanna) i podpis autorki. Pamiętnik jest częścią zbioru pamiętników wrocławskich studentów, stanowiących zawartość teczki. Został umieszczony jako ostatni z załączonych materiałów (karty 221–240). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość scalona okładką). Autorka pamiętnika, figurująca w inwentarzach Ossolineum jako „Zuzanna”, to prof. Zuzanna Borowicz-Morawska. Na tę pewność składają się zamazane – lecz dające się odczytać – nazwisko autorki na dokumencie oraz drobiazgowość świadectwa pamiętnika, który idealnie współgra ze wspomnieniami prof. Zuzanny Borowicz-Morawskiej dostępnymi w internecie. Pamiętnik napisany przez „Zuzannę” oraz dostępne online wspomnienia prof. Zuzanny Morawskiej są świadectwami tej samej osoby, dotyczącymi tych samych zdarzeń. Relacje nie tylko zawierają te same historie i odwołują się do tych samych faktów, lecz również w wielu miejscach są jednakowo opisane.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
15 sie 1945
Główne tematy: 
powojenny Wrocław, Akademia Medyczna, odbudowa Wrocławia, życie akademickie, życie towarzyskie po wojnie, zniszczenia wojenne, egzaminy wstępne, relacje damsko-męskie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia