publikacje

Wróć do listy

Notatki z czasów okupacji Bronisławy Bobrowskiej

Notatki Bronisławy Bobrowskiej z czasów okupacji niemieckiej, uzupełnione dopiskami (głównie o losach różnych osób) z lat późniejszych. Rozpoczynają się 30 sierpnia 1939 r., ostatni wpis datowany jest na 8 maja 1941 r. Początkowo zapiski prowadzone są codziennie, następnie z niewielkimi przerwami – przeważnie jedno- bądź kilkudniowymi. Z czasem przerwy między wpisami wydłużają się i robią się coraz częstsze (najdłuższa, trzymiesięczna przerwa w pisaniu pokryła się z okresem aresztowania starszego syna). Objętościowo notatki dzienne są zróżnicowane: czasem jest to jedno zdanie, częściej akapit, kiedy indziej obszerny, kilkustronicowy wpis.

Wybuch wojny zastaje Bobrowską w Krakowie, gdzie mieszka z synem Julkiem i siostrzeńcem Jerzym. Pierwsze notatki zawierają opisy początku wojny: naloty, mobilizację, emocje i nastroje. Zapiski te dotyczą przede wszystkim codzienności, koncentrując się wokół otaczającej autorkę rzeczywistości i bieżących wydarzeń w Krakowie i okolicach; dotyczą jej samej oraz osób z najbliższego środowiska – rodziny, znajomych, sąsiadów. W notatkach oprócz codziennych spraw Bobrowska porusza inne kwestie: zastanawia się nad przyszłością kraju i przyszłością synów, stara się skupić na wykonywaniu codziennych czynności – m.in. prowadzi przedszkole-świetlicę oraz czytelnię na Podgórzu. Notatki są wzbogacane zarówno wiadomościami o przebiegu wojny w innych częściach Polski oraz poza krajem, jak również informacjami o bliskich autorki. Dokument zamyka późniejszy komentarz autorki, w którym wyjaśnia ona przyczynę zaprzestania prowadzenia notatek. W owym czasie w życiu autorki nastąpiła kumulacja tragicznych zdarzeń – wśród nich m.in. aresztowanie 19 maja 1941 r. jej młodszego syna. Bobrowska pisze: „Nie mogłam się już zdobyć na dalsze notatki”.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
[1] k., 79 k. ; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
Od 1939 do 1941
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
13140/II, mf 2731
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Maszynopis czytelny, własnoręczne poprawki autorki dokonane piórem (przeważnie czarny atrament, rzadziej czerwony). Na tytułowej (tektura) i ostatniej karcie podpis autorki (pióro, czarny atrament). Poprawiana paginacja. Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie w okupowanym Krakowie, naloty, mobilizacja, rozłąka z rodziną, aresztowania
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1941
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste