publikacje

Wróć do listy

Nalot

Jedno z opowiadań składających się na wspomnienia Hanny Znatowicz z pobytu w obozie w Ravensbrück. Akcja rozgrywa się podczas jednego z wielu nalotów alianckich i ukazuje nastroje – zarówno Niemców, jak i więźniarek – pod koniec wojny. Pierwszoosobowy narrator przedstawia również obawy i nadzieje związane z kolejnymi atakami aliantów, chwile jedności i momenty rozłamu wśród więźniarek. Pojawia się tam m.in. scena kłótni pomiędzy „Oświęcimkami” (więźniarkami przebywającymi wcześniej w obozie w Auschwitz) a „Warszawiankami” (kobiety przybyłe do Ravensbrück po powstaniu warszawskim), dotyczącej przeżytych cierpień. Znatowicz opisuje również niezwykły przypadek porodu, jaki odbył się podczas nalotu.  

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
11 s. ; 26,6 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
13481/II, mf 3241
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia z pobytu w obozie w Ravensbrück w latach 1944–1945
Uwagi: 
Maszynopis. Na pierwszej i ostatniej stronie podpis Hanny Znatowicz, na pozostałych stronach parafka autorki (pióro, ciemnobrązowy – odbarwiony czarny? – atrament). Zapis czystopisowy. Nieliczne poprawki (pióro, atrament jw.). Papier cienki („kalkowy”). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką). Opowiadanie posiada własną paginację oraz przypisy autorki, objaśniające niektóre pojęcia użyte w tekście.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
naloty alianckie, nastroje obozowe w obliczu przewidywanego końca wojny, powstanie warszawskie, ciężarne więźniarki, Auschwitz-Birkenau, warszawianki, relacje pomiędzy więźniarkami obozu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia