publikacje

Wróć do listy

Marzenia okupacyjne

Wiersz stroficzny, rymowany, składający się z dwunastu sześciowersowych strof. Podmiot liryczny snuje wizję pierwszych chwil spędzonych w wolnej Warszawie. Wyobraża sobie, dokąd pójdzie i jakie miejsca wówczas odwiedzi. Swoją fantazję powojennego spaceru rozpoczyna od placu Trzech Krzyży, potem kieruje się w stronę Łazienek, m.in. przez plac na Rozdrożu i Ogród Botaniczny. Podczas przechadzki, odnajdując znane fragmenty miasta, przypomina sobie związane z nimi szczęśliwe chwile z przeszłości. Wiersz przepełnia nadzieja, że wkrótce nastąpi upragniony koniec wojny: „Nie mam pojęcia, czy to będzie lato / czy może przyjdzie to wczesną jesienią […]. Ale niedługo”.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
2 k. ; 23,7 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Wiersz należy do zbioru zinwentaryzowanego, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1943
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
15529/II, mf 9879
Tytuł kolekcji: 
Utwory literackie i wspomnienia z lat 1945–1946 Hanny Znatowicz
Uwagi: 
Wiersz w formie maszynopisu. Zapis czystopisowy, na 1 k. podpis autorki (długopis, niebieski tusz). Kartka z wierszem, oryginalnie luźna, została podklejona grzbietem strony i stanowi element zbioru, który w całości został złączony okładką.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
tęsknota za końcem wojny, spacer po Warszawie, nadzieja, wojenna poezja kobieca
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1943
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
teksty literackie