Marzenia okupacyjne
Wiersz stroficzny, rymowany, składający się z dwunastu sześciowersowych strof. Podmiot liryczny snuje wizję pierwszych chwil spędzonych w wolnej Warszawie. Wyobraża sobie, dokąd pójdzie i jakie miejsca wówczas odwiedzi. Swoją fantazję powojennego spaceru rozpoczyna od placu Trzech Krzyży, potem kieruje się w stronę Łazienek, m.in. przez plac na Rozdrożu i Ogród Botaniczny. Podczas przechadzki, odnajdując znane fragmenty miasta, przypomina sobie związane z nimi szczęśliwe chwile z przeszłości. Wiersz przepełnia nadzieja, że wkrótce nastąpi upragniony koniec wojny: „Nie mam pojęcia, czy to będzie lato / czy może przyjdzie to wczesną jesienią […]. Ale niedługo”.
Miejsce powstania:
Warszawa
Opis fizyczny:
2 k. ; 23,7 cm.
Postać:
inne
Technika zapisu:
maszynopis
Język:
Polski
Miejsce przechowywania:
Dostępność:
Wiersz należy do zbioru zinwentaryzowanego, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania:
1943
Stan zachowania:
bardzo dobry
Sygnatura:
15529/II, mf 9879
Tytuł kolekcji:
Utwory literackie i wspomnienia z lat 1945–1946 Hanny Znatowicz
Uwagi:
Wiersz w formie maszynopisu. Zapis czystopisowy, na 1 k. podpis autorki (długopis, niebieski tusz). Kartka z wierszem, oryginalnie luźna, została podklejona grzbietem strony i stanowi element zbioru, który w całości został złączony okładką.
Słowo kluczowe 1:
Słowo kluczowe 2:
Słowo kluczowe 3:
Główne tematy:
tęsknota za końcem wojny, spacer po Warszawie, nadzieja, wojenna poezja kobieca
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe:
Zakres chronologiczny:
1943
Nośnik informacji:
papier
mikrofilm
Gatunek:
teksty literackie