publikacje

Wróć do listy

Malta 1994

Jest to relacja Ewy Szumańskiej z wycieczki na Maltę, którą autorka odbyła wraz z kilkoma osobami (prawdopodobnie przyjaciółmi lub rodziną). Zapiski są lakoniczne, autorka wymienia odwiedzane miejsca i krótko opisuje zdarzenia z poszczególnych dni. Zwiedza Valettę i zabytki, m.in. kościół św. Patryka, Zajazd Kastylijski, Zajazd Prowansalski, kościół św. Pawła Rozbitka, muzeum wojny, kościół św. Franciszka, katedrę, Pałac Wielkiego Mistrza, Teatr Manoel, dolne i górne ogrody Barakka. Odwiedza też ruiny świątyń megalitycznych w Żebbiegħ i w Ħaġar Qim, Sanktuarium Maryjne w Mellieħa (zwraca uwagę na informację o pobycie papieża w tym sanktuarium), pałac Selmun w Mellieħa, miejscowości Rabat i Vittoriosa, port Ċirkewwa, Ġgantija – kompleks świątynny, groty, jaskinię Għar Dalam (tu pojawia się ilustracja przedstawiająca schemat warstw zalegających w jaskini). Megalityczne kompleksy świątynne robią bardzo duże wrażenie, autorka poświęca im stosunkowo sporo miejsca w swojej relacji. 

Jednym z nieco bardziej szczegółowo opisanych zabytków jest katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Victorii: „Tam ogromna katedra (ich pobożność, place, kościoły fundują parafie, ołtarzyki w autobusach, ceramiczki przy domach, największe święta to święta patronów) – Lorenzo Gatta zrobił ją /jedyną/ bez kopuły, a więc wymalowano kopułę od środka z łudzącą perspektywą, inną z każdego punktu” (k. 12v). Pojawiają się krótkie komentarze na temat aktualnej sytuacji politycznej na Malcie: „Teraz rządzi partia nacjonalistyczna, socjalistyczna jest w opozycji. Obie są dobre przez 2 lata, a potem mają ludzi w nosie” (k. 8r). Szumańska robi krótkie notatki z kazania podczas niedzielnej mszy: „Nasz stosunek do bliźnich – zwykła rozmowa z innymi 1) arogancja, 2) fanatyzm, 3) gorycz – narzekanie, 4) ambicja (prawdą jest to, co ja uważam)” (k. 13v). Ważnym wydarzeniem są obchody Dnia Niepodległości 21 września, odbywające się w katedrze w Valetcie, w których autorka uczestniczy. W relacji są też zapiski dotyczące problemów technicznych związanych z przemieszczaniem się po wyspie (np. uszkodzenie wypożyczonego na miejscu samochodu). Na końcu zeszytu znajdują się luźne notatki: adresy, informacje na temat zażywanych leków, planowanie wycieczki, opisy ćwiczeń gimnastycznych.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Malta
Opis fizyczny: 
45 k. : il. ; 15 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1994
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
akc. 16/09/7
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Ewy Szumańskiej
Uwagi: 
Zapiski prowadzone są niebieskim i czarnym długopisem. Pismo stosunkowo czytelne. Zapiski mają charakter brulionowy (bieżące notatki z podróży). Zakres chronologiczny: 10–21.09.1994.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
zwiedzanie Malty, kościoły, zabytki, świątynie megalityczne, dziennik podróży, diarystyka kobieca
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1994
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: