publikacje

Wróć do listy

III/1944/

Utwór poetycki Hanny Znatowicz III/1944. Wiersz stroficzny, rymowany, podzielony na osiem czterowersowych strof, dołączony do cyklu BIURO. Jesień 1944 r., fragment z życia w niemieckim podobozie pracy. Wiersz opisuje pracę kobiet – grupy więźniarek z Warszawy – w biurze, przy sporządzaniu raportów. Wyraża poczucie beznadziei, zagrożenia i rezygnację z powodu panujących w obozie warunków. Ubrane w obozowe pasiaki kobiety zostają przyrównane do spowitych w kokon poczwarek. W wierszu wybrzmiewa silna tęsknota za dawnym, minionym życiem, za Warszawą. Przywoływane z przeszłości obrazy mają przynieść, choćby chwilowe, ukojenie w trudnych chwilach.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
1 k.; 23 cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Wiersz należy do zbioru zinwentaryzowanego, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1944
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
15529/II, mf 9879
Tytuł kolekcji: 
Utwory literackie i wspomnienia z lat 1945–1946 Hanny Znatowicz
Uwagi: 
Wiersz w formie maszynopisu. Zapis czystopisowy. Podpis autorki (długopis, niebieski tusz). Kartka z wierszem, oryginalnie luźna, została podklejona grzbietem strony i stanowi element zbioru, który w całości został złączony okładką.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
Arbeitskommando, praca przymusowa w biurze, tęsknota za domem, nastrój rozpaczy, więźniarki, kobiety w obozie pracy
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1944
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
teksty literackie