publikacje

Wróć do listy

Historia maleńka taka. Pionierka. (Wspomnienie o roku 1915)

Wspomnienia zostały napisane bogatym, pełnym uniesień językiem i ukazują rok studiów Stanisławy Gauze. W początkowej części są to zapiski poświęcone studiom w Instytucie Handlowym w Petersburgu, autorka porusza tu m.in. kwestie egzaminów, kadry profesorskiej czy życia studenckiego. Przede wszystkim jednak treść dokumentu dotyczy praktyki statystycznej, wyjazdu i pobytu na wsi rosyjskiej, na terenach ówczesnej guberni twerskiej. Samą propozycję wyjazdu na płatną praktykę adresowano jedynie do wyróżniających się studentów. Wedle relacji autorki była ona pierwszą kobietą, która faktycznie skorzystała z takiej możliwości. W swoich wspomnieniach Gauze mocno podkreśla kwestię uprzedzeń płciowych, z którymi musiała się mierzyć, jak również wyraźnie akcentuje chęć ich pokonywania. Zapiski z pobytu w kolejnych wsiach okręgu nowińskiego i kumordińskiego, w ramach odbywania praktyki statystycznej, poświęcone są: współpracownikom autorki, codziennym obowiązkom, warunkom i specyfice wykonywanej przez nią pracy; dotyczą również życia pozazawodowego. Gauze przytacza szereg informacji związanych z otoczeniem, w którym akurat przebywa. Wspomnienia są pełne opisów lokalnych zwyczajów, ludzi, krajobrazów, zawierają także charakterystykę życia wiejskiego, w którym autorka chętnie uczestniczy.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Poznań
Opis fizyczny: 
[1] k., 52 k. ; 29,5 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1965
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
15544/II, mf 9899
Uwagi: 
Maszynopis z nielicznymi ręcznymi poprawkami (długopis, niebieski tusz, ołówek). Na tytułowej karcie odautorski dopisek (długopis, niebieski tusz). Na pierwszej i ostatniej stronie wspomnień podpis autorki. Dodatkowo na ostatniej karcie dopisany adres (długopis, niebieski tusz). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką). W bazie ZNiO błędna pisownia nazwiska: Guze zamiast Gauze.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
kobieta na studiach wyższych i życie studenckie, studia w Instytucie Handlowym w Petersburgu, pokonywanie uprzedzeń płciowych, kwestie równouprawnienia, życie na wsi, mieszkańcy rosyjskiej wsi i ich zwyczaje
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1915
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia