publikacje

Wróć do listy

Dziennik: luty – sierpień 1945

Tom rozpoczyna się 1 lutego 1945. Diarystka sporządza notatki kilka razy w miesiącu. 

Kluczowym tematem jest nędza, w jakiej się znalazła, i brak perspektyw. Wielokrotnie rejestruje, co jadła z mężem lub znajomymi i jak niewystarczające to było. Wprost pisze o głodowaniu. Podaje przykładowe ceny w lutym: słonina – 950 zł/kg, koninę – 120 zł/kg, fasola – 60 zł/kg. Zimę 1944/1945 wspomina jako wyjątkowo trudną także z tego powodu, że „przeżywa okres depresji”. Konstatuje „Cały nasz pobyt w Piastowie jest szary. Dławi ją ubóstwo, brzydota i poharatanie wszystkiego” (m.in. o zimnej, zabłoconej i posępnej szkole). Stopniowo jednak odnotowuje poprawę sytuacji: w marcu 1945 r. dostaje lekcje francuskiego w miejscowym liceum, na początku trudno jej było tam dotrzeć, ponieważ miała odklejone podeszwy w butach, ale później pantofle udało się podzelować. W czerwcu na imieniny swoje i Erazma (męża) przygotowała kisiel i bułeczki, które wzięła na kredyt.  

Często pisze o potrzebie wybrania się do Warszawy, kilkakrotnie jedzie mężem na Mokotów, żeby zabezpieczyć to, co zostało, i posprzątać. Od kwietnia regularnie bywa w mieście. 

Zauważa, że od wojny podaje same fakty – „Gęsta zasłona skrywa moje życie wewnętrzne, które skurczyło się i zbladło”. 

Dzieli się swoimi wrażeniami z 9 maja – zakończenia wojny. Opisuje tę chwilę jako ważną, ale podkreśla, że nie potrafi się tym dniem cieszyć, bo nazbyt jest zmęczona i „nie ma sił na radość, ale też przyszłość przedstawia się niepewnie”. 

4 sierpnia pojawia się ostatni zapis – informacja, że następnego dnia autorka wraca do Warszawy.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Piastów
Opis fizyczny: 
25 k. ; 20 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
11007 II
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Atrament niebieski, beżowo-brązowawy papier w kratkę, kilka notatek na pojedynczych kartkach.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
4 sie 1945
Główne tematy: 
bardzo trudne warunki życia po powstaniu, stopniowa poprawa egzystencji, odbudowywanie życia po wojnie, reakcja na zakończenie wojny
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: